logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Dalečín: Výprava kolem Svratky nad Vír k Archandělu Michaelovi

Datum: 10.02.2021

Dalecin-Vítochov-19

Počtem obyvatel nevelká, ale pro vodní výlety v každém ročním období mimořádně zajímavá obec Dalečín leží na řece Svratce osm kilometrů od Bystřice nad Pernštejnem na severovýchodě Vysočiny. A zhruba kilometr od místa, kde řeka dává vzniknout nádrži Vír. O ní jsme psali například zde nebo zde.

V obci najdeme zámek a také zříceninu hradu na ochozu nad Svratkou. V zámku se v současnosti nachází obecní úřad, některé služby a byty. Od vedle stojící zříceniny hradu se otevírá úchvatný pohled na okolní krajinu a je možné od něj pokračovat prozkoumat vodní tok cestičkou proti proudu Svratky. Červená turistická značka vedoucí z Dalečína do Jimramova je většinu cesty od řeky vzdálena více, než aby nabízela kontakt s vodou.

Vydáme-li se z Dalečína po Svratecké vodohospodářské naučné stezce, dojdeme k čistírně odpadních vod a mostu přes řeku. Silnička vede na dohled od toku, která tu vytváří poslední meandr předtím, než se vody rozplynou do Víru.
A procházka podél nádrže ve dříve skalnatém a místy velmi prudkém údolí Svratky je krásná ve všech ročních obdobích. Platí to i v současnosti, kdy velká část okolních smrkových lesů padla za oběť řádění kůrovce. Přesto jsou výhledy na rozmanitě zvlněnou kulturní krajinu Vysočiny s typickým stylem hospodaření a zástavby na opačné straně vodního díla nádherné.

V místech, kde se do Víru vlévá Karasínský potok, je možné přehradu opustit a pokračovat proti jeho proudu po cyklostezce do Vítochova. O této malebné obci s nezapomenutelnou pevností v podobě Kostela Svatého Michaela Archanděla jsme psali například zde.

Z Vítochova vede zpět do Dalečína červená turistická značka a cesta je to nádherná. Z počátku se nám otevřou široké výhledy na vysočinskou krajinu k Písečnému, Velkým Janovicím a okolí Jimramova. Na druhé straně pod smrkovým lesem uvidíme prosvítat hladinu Víru. V blízkosti obce narazíme po cestě také na Vítochovskou studánku.

Upozorňujeme v době mrazu a ledu na dvě místa, kde je třeba být opatrný. Platí to pro přechody Písečenského, a především Janovického potoka. Stezka po svahu k němu je náročnější. Od potoka vystoupáme prudčeji k masivnímu tělesu Ostré skály. Po několika desítkách metrů vyjdeme z lesa a otevře se před námi z hřebene krásný výhled na údolí Dalečína a tekoucí Svratkou směrem k Víru. Turistická značka nás dovede do centra Dalečína. Celá trasa měří zhruba deset kilometrů.

Foto: Marek Síbrt

Napsat komentář