logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Pod Blatenským vrchem kolem unikátního vodního díla

Datum: 01.06.2021

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

O putování kolem jednotlivých partií Blatenského vodního příkopu, který byl vybudován k převádění vody z oblasti Božídarských rašelinišť k Horní Blatné pro využití v místních rudných dolech, jsme psali opakovaně už minule.

Tentokrát jsme vyrazili z Rýžovny na půli cesty mezi Božím Darem a Horní Blatnou. Kromě vodního díla jsme chtěli prozkoumat také pozůstatky bývalých dolů v  oblasti. Při cestě podél příkopu narazíme poblíž rozcestí Bludná na stopy dolování v dolech Pomoc Boží, kde se těžila od poloviny šestnáctého století železná ruda více než tři století, a Nanebevzetí Panny Marie. V okolí jámy dolu Pomoc Boží je třeba při pohybu dbát opatrnosti.

Podmáčenou loukou v okolí obou dolů protéká po vrstevnici pod Blatenským vrchem vodní příkop. Ten prochází rozlehlou loukou poměrně nenápadně, je zde poměrně úzký a udržovaný, místy na něm jsou vybudovány regulatorní hráze, které umožňovaly přepouštění vody mimo hlavní tok.
Blatenský příkop obtéká vrchol ze severovýchodu na jihozápad, aby skončil svou pouť v Blatenském potoce po bývalým slavným hornickým městem.

Pod Blatenským vrchem se příkop a naučná stezka, která kolem něj vede, kříží se žlutou turistickou značkou vedoucí na vrchol. V případě pěkného počasí je z odsud z rozhledny krásný výhled na Blatensko a Božídarsko. Při sestupu z vrcholu do města vede červená turistická značka kolem unikátní přírodní památky Vlčí jámy. Ve skutečnosti se jedná o propadliny po bývalých cínových dolech Jiří a Wolfgang. Výše položená Ledová jámy je velmi úzká a dvacet metrů hluboká, díky čemuž je zde omezena cirkulace vzduchu. Vzniká specifická mikroklima, kdy sníh a led nemusí roztát ani během léta. S ohledem na suché a teplé období let 2015 – 2019 to už bohužel nebývá pravidlem.

Červená turistická značka se setkává s Blatenským příkopem na kraji městečka, po jehož západním okraji v blízkosti vlakového nádraží míří voda do Blatenského potoka. Ten pak božídarskou vodu odvádí až k německým hranicím u obce Potůčky, kde se vlévají do toku Černé, která sem přitéká…jak jinak…od Božího Daru. Vodní kruh se uzavírá…

Napsat komentář