logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Židova strouha: pod mohutnými skalisky opakovaně přes vodu

Datum: 20.08.2021

Židova-strouha-Bechyně-16

Zhruba dva kilometry od centra Bechyně v jižních Čechách se do Lužnice vlévá Židova strouha. Je to potok, ale ne ledajaký. Rozhodně to platí v našem vnímání tohoto slova v kontextu jihočeské krajiny. Více než dvacet kilometrů dlouhý tok vytváří především v posledních kilometrech před tím, než jeho vody splynou s Lužnicí, romantické kaňonovité údolí. Mohutné skalní masivy s řadou jeskyní vystupují do výšky několika desítek metrů nad údolí.

Při cestě proti proudu potoka od jeho ústí po žluté turistické značce trasa opakovaně vede jeho korytem. Například před tím, než dorazíte po necelých třech kilometrech putování k rozcestí Pod Hodonicemi, kde je možné vystoupat nad údolí, přebrodíte potok třináctkrát. Na cestu je tedy nezbytné se vybavit pevnou voděodolnou obuví, případně sandály, které si budete opakovaně před vstupem sundávat. Suchou botou strouhu překonat je s výjimku mimořádně suchých období nemožné.

Samotná cesta proti proudu potoka je velice působivá. Budete kráčet pod mohutnými skalisky kolem řady jeskyní. Tok vytváří řadu tůní a klidných míst, ale také drobných peřejí nebo míst, kde voda překonává mohutné balvany.
Žlutá turistická značka končí zhruba sedm kilometrů od ústí Židovy strouhy do Lužnice, když dorazí k silnici mezi Týnem nad Vltavou a Soběslaví. Tím ostatně končí také nejzajímavější partie potoka. Výše po proudu je na něm vybudováno několik rybníků – například Bečický nebo Žimutický. Pramen Židovy strouhy je u obce Bzí.

Foto: Marek Síbrt

Napsat komentář