logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Podél peřejí pod hrází Víru

Datum: 12.08.2020

Vir

O putování kolem nádrž Vír na severovýchodě Vysočiny u Bystřice nad Pernštejnem jsme psali opakovaně. Úchvatnou krajinu jsme popsali například zde nebo zde. Za návštěvu ale určitě stojí samotná obec Vír ležící přímo pod hrází vodního díla. Od ní také naše procházka začíná.
Přímo pod hrází byla vybudována provizorní úpravna vody, která fungovala ještě před tím, než byla o pět kilometrů níže zprovozněna Úpravna vody Švařec (psali jsme o ní zde), z níž Vírský oblastní vodovod zásobuje pitnou vodou Brno a lokality na trase.
Provizorní úpravna byla postavena na přelomu padesátých a šedesátých let minulého století. Dokončena byla v roce 1964. Zajišťuje vodu pro Bystřici nad Pernštejnem, Rožnou, Rožínku, Nové Město na Moravě, Žďár nad Sázavou a okolní lokality. Upravená voda je čerpána do vodojemu na kopci nad úpravnou v Karasínském lese, odsud směřuje vodárenské sítě.

Pod stěnou hráze byla vybudovaná vodní elektrárna, kterou aktuálně provozuje společnost E. ON.

Svratka pod hrází letos měla díky deštivému konci jara a začátku léta charakter divoké peřejnaté řeky. Ostatně v těchto místech je v řece vybudovaný sportovní slalomový kanál. Voda si tady razí cestu přes mohutné balvany a vytváří působivé peřeje, které umocňují skaliska na pravé straně řeky.

Okolí řeky pod nádrží je také místem horolezců. Přímo pod hrází je atraktivní ferrata Jezerní stěna, níže po proudu na opačné straně řeky pak ferrata Ledová stěna a skalní věže Malá věž a Velká Věž. Na protější straně se na skalnatém ostrohu nachází vyhlídka Klubačice, od níž je úžasný výhled na údolí Svratky a krajinu v okolí Víru.
Lokalitu poněkud hyzdí opuštěný a chátrající areál strojírenské společnosti Rotter. Nemovitosti jsou připraveny k pronájmu nebo prodeji. Jejich budoucnost je, zdá se, nejistá.

Foto: Marek Síbrt

Napsat komentář