Úchvatné údolí Víru
Obec Vír na severovýchodě Vysočiny pod stejnojmennou přehradou je v mnoha ohledech místo, které jednoznačně stojí za návštěvu. Kolorit do značné míry určuje právě voda. Ať již jde o přehradu těsně nad Vírem, Bystřici, která se zde vlévá do Svratky, nebo samotnou Svratku, která si zde razí cestu skalnatým údolím až k dolní nádrži Vír II.
Výhled na Vír z ptačí perspektivy nabízí především úchvatná vyhlídka ze skály Klubačice. Ta je spolu s okolními skalními útvary nad řekou chráněna jako přírodní památka. Skála se ostře tyčí nad údolím, vyhlídkové místo je zabezpečeno zábradlím. Řadu okolních skalních útvarů využívají jako ferraty také horolezci. Jedna z nich s názvem Jezerní stěna se nachází přímo pod hrází v blízkosti vodní elektrárny. Další s názvem Velká věž se tyčí naproti Klubačice na druhé straně Svratky.
Pod samotnou vyhlídkou je vidět průmyslový areál společnosti Rotter. Textilně-strojírenská společnost ukončila činnost a areál je na prodej. Asi další smutný příběh lokálního průmyslu mírně mimo hlavní trasy.
Na Klubačici vede z centra obce červená turistická značka. Když se od ní vzdálíme a vydáme se po lesní cestě směrem od obce a řeky, dorazíme k místu, odkud je nádherný výhled z ptačí perspektivy na přehradu a okolní kulturní krajinu. Při chůzi po ochozu k vyhlídce je třeba dbát zvýšené opatrnost, děti držet za ruku, psy vést na vodítku.
Z Víru vede silnička na hráz přehrady. Když budeme stoupat serpentinou nahoru, projedeme kolem zajímavé původní úpravny vody – ta měla jako provizorium od roku 1961 kapacitu 16 litrů za sekundu, která následně vzrostla až na 200 litrů za sekundu. Kolem samotné nádrže vede cykloturistická značka. Režim je omezen pravidla v souvislosti s vodárenským využitím vodního díla. Dojít se dá až do Dalečína.
Při chůzi po proudu Svratky Vírem narazíme na řadu zajímavých staveb v podobě tradičních vysočinských stavení. Z mostu u Hotelu Vír je možné sledovat tok Svratky s řadou malých jezů, které jsou zde vybudovány.
Foto: Marek Síbrt