logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Bystřice: Z Božídarských rašelinišť k Velichovu

Datum: 04.09.2021

Bystřice-Abertamy-1

Říčka Bystřice pramení pod Božídarským Špičákem v Krušných horách v oblasti Národní přírodní rezervace Božídarská rašeliniště. Zhruba po kilometru napájí spolu s řadou dalších drobných přítoků úchvatný Mrtvý rybník vybudovaný historicky pro potřeby rudných dolů v oblasti (více zde). U krásného místa se budete cítit jako ve Skandinávii nebo Pobaltí. Navíc je stranou většího turistického ruchu.

Říčka teče jihozápadním směrem a dovede nás po hranici lesa k Hřebečné. Významné lokalitě spjaté s rudným hornictvím v Krušných horách, což bylo v daném případě potvrzeno zařazením místního Dolu Mauritius a štoly Kryštof do seznam památek UNESCO (více zde).
Naučná stezka Hřebečná pokračuje podél toku Bystřice až na kraj Abertam z té strany, kde spatříme ruinu bývalého slavného rukavičkářského závodu.
Naučná stezka pokračuje pod abertamským hřbitovem a lyžařským areálem po proudu rašeliništní říčky romantickým údolím. Při chůzi po lesní cestě narazíme například na pozůstatky bývalého Dolu Šlik nebo místo, kde stávala v minulosti samota Modesgrund. Vzhledem k tomu, že cestou do údolí budeme mít po levé ruce vrchol Plešivce s nedávno vybudovanou lyžařskou a bikerskou infrastrukturou, v několik místech se turistická stezky kříží s trasami pro sjezd hory na kole. Tok zde vytváří řadu krásných zákoutí, kdy si voda rychle razí cestu přes překážky, nebo naopak vymlela poklidná zákoutí pod kořeny stromů.

Na zajímavé místo narazíme také zhruba půl kilometru nad vesničkou Pstruží, kde jsou vody z Bystřice odváděny náhonem k bývalému mlýnu. Dnes působí rozlehlý areál značně neutěšeným dojmem, v provozu je malá vodní elektrárna vybudovaná na přivaděči vody z Bystřice. Ze Pstruží je možné pokračovat pěšky nebo lanovkou například na vrchol Plešivce a dále například do Jáchymova (více zde), nebo zpět do Abertam.
Bystřice se ve Pstruží spojuje s Bílou Bystřicí a směřuje podél silnice 221 do údolí k Merklínu, kde přijímá Eliášův potok (více zde). Následně směřuje do Hroznětína, odkud se stáčí východním směrem, obtéká Ostrov, kde protéká zámeckým parkem, a u Velichova tvoří přítok Ohře. Délka toku je necelých 30 kilometrů.

Foto: Marek Síbrt

Napsat komentář