logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Kolem Rolavy ke kouzelnému prameništi Grosse Pyra

Datum: 05.08.2021

Pramen-Rolavy-Grosse-Pyra-6

Minulý měsíc jsme psali o putování k prameni Rolavy na náhorní plošině v rašeliništích/vrchovištích západní části Krušných hor ze východní strany od bývalé obce Jelení proti proudu Černé vody pramenící pod zdejší Plochou horou (přečtěte si zde). Teď jsme ke stejnému místu vyrazili ze západu od Přebuzských vřesovišť poblíž zaniklé obce Rolava. Navíc jsme navštívili kouzelné rašeliniště na hranici, v němž pramení řeka Grosse Pyra.

Červená turistická značka vede proti proudu říčky, jejíž tok je po deštích zabarven do rudo-hněda. Z jedné strany je cesta lemována lesem, z druhé se náhorní plošiny otevírá a oblast Lučiny je krásnou ukázkou krajiny v západním Krušnohoří. Zatímco červená turistická značka se stáčí na východ směrem nad bývalou obec a dále k zaniklé obci Jelení, směrem k prameni Rolavy a de facto k německým hranicím lze pokračovat od mostku přes bystře bublající Rolavu pěknou cyklostezkou vedoucí v lese.

K prameni řeky z ní odbočuje cesta, která se postupně ztrácí a je zarostlá keři či stromy. Přístupnost či nepřístupnost této části národní přírodní rezervace je do značné míry kromě těchto okolností dána také aktuálními srážkovými poměry. Ale samotný pohled na vrchoviště, v němž řeka pramení, byť z jeho okraje, je úžasným zážitkem. Jakoby se zde zastavil čas a příroda s ním nakládala naprosto odlišně, než jsme zvyklí z každodenního shonu. Obdivovat také můžeme typickou vrchovištní vegetaci.

Při návratu na cyklostezku pokračujeme směrem ke státní hranici a podél ní pokračovat na západ kolem Jeřábího vrchu a Velkého jeřábího jezera. Tato chráněná lokalita je nepřístupná veřejnosti, lesní cesty končí na jejím okraji. Rezervace je typickým horským rašeliništěm z části porostlým borovicí bažinnou a smrkem, místa nezarostlá stromy pokrývá rašeliník. V lokalitě je řada menších jezírek.

Co ovšem přístupné veřejnosti je a za návštěvu jednoznačně stojí, je hraniční rašeliništní louka, v níž pramení řeka Grosse Pyra směřující dále do Německa. Jde o úchvatné místo, které je možné pozorovat ze všech stran z přilehlého lesa nebo silničky. Od prameniště přejdeme na českou stranu hranice a po cyklostezce vedoucí lesem kolem Vysokého vrchu se vrátíme zpět na hranici Přebuzských vřesovišť.

Marek Síbrt

Napsat komentář