logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Tučapy: do uklidňující krajiny jihočeských rybníků

Datum: 15.06.2021

Tucapy-11

Tučapy s osmi sty obyvateli jsou malá obec dvacet kilometrů jihovýchodně od Tábora. Kromě zajímavostí související především s životem židovské komunity v obci, jako jsou bývalá synagoga, židovská škola, hřbitov, městský dům nebo zbytky židovské čtvrti, zde najdeme také zámek původem z 18. století. Skvělým tipem na výlet spojený s vodou je okolí obce, která je prakticky ze všech stran obkroužena rybníky. Procházka splňuje všechny parametry kladené na vyvolání pocitu jihočeské idyly.

Od židovského hřbitova a fotbalového hřiště v jižní části Tučap vede polní cesta k soustavě rybníků Pobočný, Volsík, nejrozlehlejší Vols, Chramosta a Chmel. Procházka po hrázi Volsu, kdy po pravé straně budete mít pod hrází dva prvně jmenované, je při pohledu na jarně se probouzející přírodu uklidňující.

U lesa nad rybníky pod vrcholem Malovec se otevře krásný výhled na jihočeskou krajinu, které z tohoto místa dominuje masiv Choustníku se zříceninou hradu. Při cestě lesem vede odbočka na hráz rybníka Chmel, která pokračuje po poli malebnou jihočeskou krajinou zpět do obce kolem menšího rybníku Smíchov. Na severovýchodě od obce byl na toku Černovického potoka vybudován rybník s názvem Pokoj. Z jeho hráze je možné pokračovat do centra obce k zámku po cestičce kolem malebných zákoutí, které potok vytváří.

Foto: Marek Síbrt

Napsat komentář