logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Kde je Moře rybníkem, Sázava potůčkem a na troubení vláčku odpovídají mečením kozy

Datum: 22.04.2018

DSC02089a

Zůstáváme na Českomoravské vrchovině poblíž Moře Vysočiny (Velkého Dářka) a začínáme putování opět v obci Škrdlovice deset kilometrů severně od Žďáru nad Sázavou. Začátek našeho výletu je stejný jako minule – po žluté a červené značce dojdeme po kilometru a půl k rekreačnímu areálu na břehu Velkého Dářka k recesistickému rozcestí Dařbucha.

Po pravé ruce máme Moře Vysočiny a po levé Nový rybník. Přejdeme jeho hráz, odbočíme po červené značce od Velkého Dářka a dáme se podél chatoviště u rybníka. Dojdeme k palouku s občerstvením s názvem Nový mlýn. Pár set metrů dál půjdeme kolem Železného rybníka a dojdeme ke Kamennému rybníku a Přírodní rezervaci pod Kamenným vrchem (více informací zde). Okolo nás uvidíme další menší rybníky (Pokorný a Fejtovský), stejně jako podmáčené louky, jimiž si klikatí cestu Sázavy – zde stále v podobě malého potůčku.
Po necelých třech kilometrech cesty do Velkého Dářka malebnou krajinou vysočinský lesů, podmáčených luk, starobylých stavení a rybníků dorazíme k zábavnímu areálu Salón Expres Polnička naproti Stříbrnému rybníku. V případě, že jste se na výlet vydali s dětmi, tato zastávka bude možná delší, než jste původně očekávali. Místo má totiž rozhodně co nabídnout. Svezete se zahradní železnicí, projedete se na čtyřkolce nebo elektrickém autíčku, zaskáčete si na skákacím hradě a podíváte se na zvířata v zookoutku. Veškeré informace o půvabném areálu najdete zde.

Od volnočasového areálu je to necelý kilometr do obce Polnička. Tu projdeme a dorazíme k místu, kde vtéká Sázava do vodní nádrže Pilská. Kolem ní je možné dojít do Žďáru nad Sázavou a navštívit například unikátní Santiniho Zelenou horu zařazenou do seznamu památek UNESCO.
My se ale touto cestou nevydáme, a poté co projdeme Polničkou, se dáme po polní cestě kolem kapličky mírně do kopce. Po necelém kilometru chůze, kdy máme před sebou krajinu Vysočiny jako na dlani, dojdeme k hlavní silnici mezi Žďárem a Škrdlovicemi u obce Stržanov. Zde se připojíme za sinicí na zelenou turistickou značku, která nás dovede po necelých dvou kilometrech k rybníku s názvem Strž. Ten je vyhledávaným místem především mezi rybáři. Více i rybníku najdete zde.

Pokračujeme po značce podél rybníka a dojdeme do Světnova. Na jeho okraji se zelená setkává se žlutou. Po ní po polní cestě po necelých třech kilometrech dorazíme zpět do Škrdlovic – během toho se opět můžeme kochat zvlněnou krajinou luk, polí a lesů Žďárska. Předtím, než vejdeme do obce, budeme mít po levé ruce Makytský rybník.
Dnešní výlet měří 13 kilometrů, je nenáročný a minimálním převýšením (170 metrů). Celou trasu najdete zde.

Foto: Marek Síbrt

Napsat komentář