logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Šumavské putování: Nad Prášily k ledovcovému jezeru, Poledníku a malebnému potoku

Datum: 17.09.2021

Prasily-11

Při putování k šumavskému Prášilskému jezeru ze stejnojmenné obce pod ním vás čeká zhruba čtyř kilometrová cesta do kopce po červené turistické značce. Tu rozhodně využijte místo žluté a zelené značky, která je zároveň cyklostezkou. A že cyklistů, především těch na elektrokolech, potkáte u jezera více než dostatek.

Prášilské jezero s rozlohou 3,7 hektaru a hloubkou až 15 metrů v nadmořské výšce 1080 metrů má úžasnou atmosféru, která si podmaní každého citlivějšího poutníka. Cesta k němu je na konci mírně náročnější a vede po kamenné stezce, která po dešti klouže, a je třeba opatrnosti.

Vodu z ledovcového jezera odvádí Jezerní potok, který se nad Prášily vlévá do Prášilského potoka a dále do Křemelné. Ostatně Prášilský potok nás na našem putování bude ještě provázet.
Nad jezerem se tyčí masiv Poledníku s rozhlednou, která právě prochází komplexní rekonstrukcí. Cesta na vrchol je ideálním příkladem pro studium toho, jak orkán Kyrill a následné řádění kůrovce poznamenaly místní krajinu. Porosty zůstaly z dominantní části ležet v první zóně národního parku a je patrné, jak si ze spodních pater prorážejí ke světlu cesty nové stromky.

Protáhlý hřeben s vrcholem v nadmořské výšce 1315 metrů má prudké východní svahy vymodelované ledovcem, který dal vzniknout Prášilskému jezeru. Rozhledna je vyhledávaným cílem turistů a stále častěji cykloturistů vzhledem ke krásnému výhledu na centrální Šumavu a Bavorský les. Pohraniční zelená a červená značka přes Poledník je velkou část roku, s výjimkou letních měsíců, uzavřena kvůli ochraně tetřeva hlušce. Stejně tak rozhledna bývá otevřena pouze v létě. Věž je pozůstatkem socialistické ochrany západní hranice před kapitalistickou cizinou. Lokalita byla přísně střežena do té míry, že v 60. a 70. letech nebylo volně přístupné ani pod ní ležící jezero. Na rozhlednu pro turisty byl objekt přebudován na konci 90. let.

Když se z Poledníku nevydáte zpět do Prášil po frekventované cyklostezce, ale po zelené značce (v době mimo zmiňovaná omezení), narazíte v místě s názvem U Bývalé roty na hezky upravený pramen. Vydatná studánka je svedena do dřevěného koryta, místo je možné využít k odpočinku. U Frantova mostu pak přijdete k již zmiňovanému Prášilskému potoku. Ten pramení nahoře na hranici s Německem. Malebné údolí toku, který zde vytváří klidná zákoutí, ale také divoké peřeje, kdy si voda razí cestu přes mohutné balvany, vás bude provázet zpět až do Prášil.
Námi popsaný okruh měří zhruba 17 kilometrů, překonáte převýšení přesahující 500 metrů a dá se zvládnout bez problémů během jednoho dne (trasa zde).

Foto: Marek Síbrt

Napsat komentář