logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Vodní putování pod zrakem chladicích věží Dukovan

Datum: 20.07.2020

MOhelno-Dalešice-1

Na počátku letošních prázdnin jsme popisovali putování úchvatnou krajinou kaňonu Jihlavy z obce Mohelno na Vysočině jen pár kilometrů od Jaderné elektrárny Dukovany. Při cestě do údolí Mohelenskou hadcovou stepí jsme se vydali po proudu řeky, tentokrát vyrazíme opačným směrem k hrázi vodního díla Mohelno.

To slouží jako vyrovnávací spodní nádrž kaskády Dalešice – Mohelno. Je z něj také odebírána voda pro potřeby jaderného provozu. Dokončeno bylo v roce 1977. Délka hráze je 185 metrů, výška nad dnem téměř 39 metrů, pro stavbu tělesa hráze bylo použito téměř 90 tisíc kubíků betonu. Zátopa je dlouhá sedm kilometrů. Objem zásobního prostoru přesahuje 17 milionů kubíků vody. Na hráz vodního díla vede červená turistická značka. Po dešti je třeba být při cestě lesem do kopce velmi opatrný.

Při cestě od hráze do kopce nad přehradou vede stezka mezi dvěma částmi přírodní rezervace Dukovanský mlýn. Ta byla vyhlášena pro ochranu teplomilných stepních trávníků s ostrůvky hadců na strmých skalnatých svazích. Má rozlohu necelých dvacet hektarů. V lokalitě roste řada chráněných rostlin, žijí zde také chránění živočichové – například plazy. V místech porostlých duby a borovicemi působí místo idylicky. To se rychle změní o pár set metrů za památkou dále tam, kde získala převahu smrková monokultura. Tu také zde ostře zasáhla kůrovcová kalamita a následná těžba změnila krajinu k nepoznání. Také proto je cesta po lesních cestách mezi vyjetými kolejemi těžké mechanizace místy poněkud nepříjemná.

Předtím, než nás stezka dovede nad Skryjský mlýn, můžeme z ní odbočit směrem ke zřícenině hradu Rabštejn. Z něj už mnoho poté, kdy byl v polovině 15. století jako sídlo loupežníků vojskem zbořen, nezůstalo. Ze skalního útvaru kousek od zříceniny je ale pěkný na rozlehlou vodní plochu.

Stezka dále vede nad oblastí, kde v minulosti stával Skryjský mlýn. Ten byl zatopen při budování přehrady v roce 1972. Od něj je to zhruba čtyři kilometry nenáročnou trasou k hrázi vodního díla Dalešice. Celá trasa z Mohelna k hrázi má zhruba deset kilometrů. Náročnější je po dešti při chůzi do kopce po úzké stezce bukovým lesem, kde je terén poněkud kluzký. V několika místech je krásný výhled na vodní plochu Mohelna.

Autor: Marek Síbrt

Napsat komentář