logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Malebné Pastviny v podhůří Orlických hor

Datum: 03.07.2022

IMG_3781

Nádrž Pastviny mezi Žamberkem a Jablonným nad Orlicí v podhůří Orlických hor je skvělým tipem nejen na letní výlet. Malebná přehrada byla vybudovaná na Divoké Orlici u Klášterce nad Orlicí v letech 1933-1938. Stavba vyšla v tehdejších cenách na 40 milionů korun. Vodu překlenuje silnice mezi Králíky a Žamberkem železobetonovým mostem se dvěma oblouky.

Vodní dílo slouží k rekreaci, chrání před povodněmi a je u něj umístěna vodní elektrárna, která byla v době dostavby největší svého druhu v Československu a prvním zařízením bez stavby strojovny, když bylo soustrojí umístěno venku. V roce 2006 proběhla její prozatím poslední modernizace.

Rozloha nádrže je 110 hektarů, má objem téměř 11 milionů metrů krychlových. Kamenná hráz má délku téměř 193 metrů, výšku 38,5 metru. Během stavby muselo být zbouráno 74 domů.
V okolí nádrže je vybudovaná odpovídající volnočasová infrastruktura, je možné se svést na bobové dráze, půjčit si loďku nebo šlapadlo, případně vyrazit na ryby. U přehrady je několik občerstvoven, přístup do vody je v několika místa upraven do podoby příjemných pláží. Z řady míst je krásný výhled na malebnou vodní plochu, platí to třeba pro Kraví skok, kde do nádrže u chatoviště směřuje tok Orlička. U břehů, které nejsou skalnaté, je okolo nádrže vybudována řada chatovišť.

Napsat komentář