logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Slezské moře jako na dlani z vrcholu sopky

Datum: 01.09.2018

Slezská-Harta-7

Velký Roudný s nadmořskou výškou 780 metrů tvoří dominantu mikroregionu okolo největší vodní plochy v Moravskoslezském kraji – Slezské Harty. Když vystoupáte z obce Roudno na vrchol této sopky, která byla naposledy činná někdy na přelomu třetihor a čtvrtohor – tedy před jedním až dvěma miliony let, budete mít rozhlehlou vodní plochu pod sebou a mohutný masiv Hrubého Jeseníku s nejvyšším Pradědem jako na dlani.

Velký Roudný je nejvyšší sopkou Nízkého Jeseníku, na vrcholu je stále patrná kráterová prohlubeň. Více o činnosti sopky se dozvíte zde.
Před deseti lety byla na vrcholu vybudována dvacetimetrová rozhledna, ze které se otevírá nádherný pohled na celý region s mohutným Hrubým Jeseníkem v pozadí, ale také Nízký Jeseník (v současnosti je možné sledovat důsledky kůrovcové kalamity) a Oderských vrchů.
Cesta na vrchol z centra Roudna od restaurace Vulkán je dlouhá zhruba kilometr, je potřeba zdolat zhruba dvousetmetrové převýšení. Vede sem dobře značená naučná stezka.
Když sjedete v Roudnu až k hladině přehrady, narazíte na přívoz, kterým je možné se dostat na druhou stranu do obce Razová. Přívoz stojí kousek od přírodní památky Razovské tufity, o nichž jsme psali zde. Místo vytvořené v minulosti právě sopečnou aktivitou Velkého Roudného stojí určitě také za návštěvu.

Napsat komentář