K Jordánu zahalenému v závoji podzimních barev
O nejstarší nádrži v České republice, která byla vybudována ve stejném roce, kdy Kryštof Kolumbus objevil Ameriku, jsme psali opakovaně. Mimo jiné s ohledem na kvalitu vody v ní, nebo projekt jejího odbahňování před několika lety. Tentokrát jsme k Jordánu, který byl vybudovaný na dohled od historického centra husitského Tábora, vyrazili během prosluněného podzimního odpoledne.
Od táborské sladovny, která byla vybudována již v roce 1872, je to k vodní hladině pár desítek metrů. Procházka kolem Jordánu je příjemná také s ohledem na to, že kolem vodní plochy byly vybudovány pohodlné chodníčky a cestičky pro pěší, které velmi často umožňují sestoupit až přímo k vodě.
Budete-li pokračovat podél břehu rovnoběžně s železniční tratí, která směřuje pár desítek metrů nad vodním dílem na Prahu, otevře se vám přes rozlehlou vodní plochu výhled na historické centrum v podobě pozdně gotického Kostela Proměnění Páně a pozdně gotické historické radnice. Blíže u vodní plochy pro prosvítá díky světlé fasádě honosná novorenesanční Střelnice vystavěná na přelomu 19. a 20. století jako společenské a kulturní centrum.
Na výběžku přes vodní plochu uvidíte plochu Sokolské plovárny a vedle stojícího aquaparku. Ostatně také výhled na zadní stranu nádrže ke skalnímu útvaru Rytíř a Harfovému mostu je během barevných podzimních dnů úchvatný, protože břehy okolo Jordánu jsou lemovány pestře zbarvenými stromy.
Když vyrazíte opačným směrem po břehu k historickému centru po Jordánském nábřeží, můžete vyjít nad hladinu po několika molem různých tvarů. V létě je možné si půjčit loďku nebo šlapadlo a vyrazit na vodu. Po levé ruce budete mít také areál táborské botanické zahrady. Ta byla založena již v roce 1866 a je druhou nejstarší u nás.
Stezka vás dovede až k hrázi nádrže, odkud můžete pokračovat nahoru do historického centra, nebo naopak pod hráz kolem sádek a tenisových kurtů k Jordánskému vodopádu a Tismenickému potoku, který obkružuje centrum před tím, než jeho vody vplynou do Lužnice.