logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Ke Stříbrnému jezírku nad Fulnekem

Datum: 21.04.2018

Mezi Odrami a Fulnekem najdete romantické místo s názvem Stříbrné jezírko. Od vlakového nádraží se vydáte po červené turistické značce a začnete stoupat nad město směrem na Fulnek. Po zhruba čtyřech kilometrech chůze většinou bukovým a smíšeným lesem a 180 metrech převýšení dojdete k jezírku. Zajímavé místo vzniklo zatopením galenitového dolu ze 17. století. Jezírko tedy nemá přítok ani odtok, jeho dvě třetiny tvoří mělčiny s hloubkou do jednoho a půl metru, zbytek bývalá šachta. Kolem jezírka, které je od roku 1990 přírodní památkou, je smíšený les s břízami a vrbami. Jezírko je bohaté na přítomnost vodních a bahenních rostlin. Je také domovem řady obojživelníků a plazů.

Od jezírka je to zhruba jeden a půl kilometru do malé osady Jestřabí. Z ní je to po červené turistické značce tři kilometry do Fulneku s památníkem Jana Ámose Komenského v místním domě Jednoty bratrské a řadou dalších architektonických skvostů, jako jsou místní zámek nebo mimořádně architektonicky ceněný barokní Farní kostel Nejsvětější Trojice. Nevýhodou je, že půjdete velkou část cesty po silnici.

Další variantou cesty je, že na konci Jestřabí přejdete po polní cestě ke Stachovickému vrhu, kde se napojíte na modrou turistickou značku. Po ní budete pokračovat dva kilometry do obce Kletné. Zde je autobusová zastávka a pod obcí také malá stejnojmenná přehrada ve správě Povodí Odry. Poblíž je chatová rekreační osada a možnost se občerstvit. Nádrž je v létě oblíbená jako místo pro koupání, je zde povolený rybolov. Rozloha přehrada je 1,6 hektaru. Hloubka u hráze je devět metrů. Blízko přehrady vede dálnice, což z hlediska atmosféry trochu ruší místo dříve vyhlášené svým klidem. Po žluté turistické značce je možné dojít do Suchdola nad Odrou na vlak. Na nádraží je to zhruba čtyři a půl kilometru. Pokračovat ale můžete také po modré turistické značce lesem nad přehradu a po čtyřech kilometrech dojdete k nově vybudované rozhledně Olšová poblíž obce Pohoř. Budete-li mít štěstí, budete mít na jedné straně Beskydy, uprostřed Moravskou bránu a na druhé straně Oderské vrchy jako na dlani. Modrá turistická značka vás dovede po pěti kilometrech cesty loukou a poté lesem zpět do Oder k vlakovému nádraží.

Celý okruh měří zhruba dvacet kilometrů, vede mírně zvlněnou krajinou a výlet je nenáročný. V zimě nebudete mít příliš možností se po cestě občerstvit. Odměnou vám v případě jasného počasí budou krásné a daleké výhledy, Stříbrné jezírko vás okouzlí klidnou a romantickou atmosférou.

Trasu výletu si na mapě můžete prohlédnout zde.

Napsat komentář