logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Rumunsko: Přírodní krásy a neobvyklé památky

Datum: 08.12.2022

paul-mocan-vYi0kzbK4sU-unsplash tamas-pap-gWyVSNfoIdg-unsplash freestocks-_IZZKKL0uBs-unsplash

Nejnavštěvovanější místa v Evropě jsou Itálie a Španělsko. Nabízejí pláže a působivou krajinou, vynikající jídlo a nekonečné množstvím zajímavostí. Přesto cestovatelé, kteří se drží pouze známých destinací, přicházejí o některé z největších skvostů, které Evropa nabízí. Jedním z těchto často přehlížených, ale jasně zářících klenotů je Rumunsko.

Rumunsko se nachází v jihovýchodní Evropě, na západě sousedí s Maďarskem a Srbskem a na východě s Černým mořem. V současné době nepatří mezi nejvyhledávanější místa v Evropě, ale zaslouží si přední místo. Rumunsko je domovem středověkých měst, úžasných túr bájnými lesy a dobrodružnými horami a jedinečné, svérázné kultury k tomu všemu. Tato země nabízí něco pro každého. Cestování po Rumunsku nabízí dokonalou kombinaci dobrodružství, odpočinku, přírody a kultury.

Jedním z vrcholů mé turistické cesty po Rumunsku nebyla vůbec žádná túra, ale velmi zachovalé středověké městečko Sighisoara. Toto ospalé městečko se nachází v oblasti Transylvánie a má strašidelnou historii. Říká se, že Sighisoara je rodištěm Vlada Napichovače, dávného železného vládce Rumunska, který inspiroval světoznámého hraběte Drákulu. Město je vyzdobeno na oslavu své strašidelné slávy. Pokud vám toto pestrobarevné město nestačí k naplnění všech vašich fantazií inspirovaných upíry, Drákulův hrad se nachází jen kousek vlakem ve městě Brašov.

Drákulův hrad, známý také jako Branův hrad, je středověká kamenná pevnost, která je údajně jedním z nejstrašidelnějších hradů na světě. Přestože zde Vlad Napichovač ve skutečnosti nikdy trvale nežil, předpokládá se, že Bran Stoker, autor Draculy, založil hrad v příběhu právě na této velkolepé pevnosti. Na tomto starobylém místě se skrývá tolik mýtů, tajemství a intrik. Honba za Drákulovou legendou je rozhodně vrcholem každé cesty do Rumunska.

Transylvánie je pravděpodobně nejznámějším místem v Rumunsku, ale severní část země si také zaslouží velkou lásku. Cluj-Napoca, univerzitní město se skvělými kavárnami a jedinečnou módou nedaleko rumunsko-maďarských hranic, je skvělým místem k prozkoumání a případnému zázemí, abyste si co nejvíce užili úchvatné přírodní krásy a svéráznou kulturu země. Kluž nabízí přístup jak ke krásným pěším výletům přes den, tak ke strašidelným nočním túrám, které vás zavedou do nedalekých lesů a budou vám vyprávět příběhy o strašidelných událostech vycházejících z dávné pohanské kultury tohoto regionu.

Při návštěvě Kluž-Napoky musíte navštívit solný důl Turda a soutěsku Turda. Solný důl Turda pochází ze středověku. Dnes už se v něm sůl nesbírá, ale je to zábavní park v hloubce 120 metrů pod zemí s ruským kolem, golfovým hřištěm, veslicemi na podzemním jezeře a dalšími atrakcemi. Solný důl Turda je velmi zajímavé místo (doslova! Dokonce i v létě je tam docela chladno, takže si nezapomeňte vzít svetr) a rozhodně je to jedno z nejunikátnějších míst v Evropě. Stejně tak stojí za návštěvu i soutěska Turda, ale z úplně jiných důvodů. Tato přírodní rezervace je pro každého turistu nebo horolezce úžasným celodenním výletem. V oblasti se vyskytuje více než 1 000 druhů rostlin a 67 druhů živočichů. Na výběr je několik turistických tras, které se liší náročností, ale všechny se dají zvládnout za jeden den. Soutěska Turda je přístupnější pro novější turisty, kteří ještě nejsou připraveni na mega vícedenní výlety, ale zároveň je to jedna z nejkrásnějších tolkienovských turistických oblastí, které Rumunsko nabízí.

Při zvažování evropského výletu by Rumunsko mělo být na samém vrcholu seznamu každého cestovatele, který hledá rozmanité, naplňující a netradiční zážitky. Přírodní krásy v celé zemi jsou nesrovnatelné s jakýmkoli jiným místem a dostupnost svérázných, jedinečných atrakcí dodává každému zájezdu do Rumunska zvláštní nádech. Je jen otázkou času, kdy cestovatelé začnou skutečně zjišťovat, kolik toho země může nabídnout, takže právě teď, dokud je ještě klid, je nejlepší čas na cestu.

Napsat komentář