logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Provincie Shaanxi – duchovní kolébka čínské kultury

Datum: 01.11.2021

Karst-scenery-Xian-Shaanxi-China
Provincie Šen-si v severní a střední Číně je sice po celém světě známá svými terakotovými vojáky, ale v Číně je stejně známá díky své místní specialitě, biang biang mian (油泼扯面) – formě ručně tahaných nudlí. Jeho hlavní město Xi’an bylo kdysi aktivním centrem obchodu a živností, neboť bylo výchozím bodem Hedvábné stezky, která se táhla až na Blízký východ. Dnes – stejně jako před stovkami let – se v centru města stále nachází vše od exotických pochutin z dalekých zemí až po muslimskou kuchyni.
Na severu sousedí s autonomní oblastí Vnitřní Mongolsko, na východě s provincií Šan-si, na jihovýchodě s provinciemi Che-nan a Hubei, na jihu s městem Čchung-čching a provincií S’-čchuan, na západě s provincií Kan-su a na severozápadě s autonomní oblastí Chuejů Ning-sia. Celou východní hranici Shaanxi se Shanxi tvoří řeka Huang He (Žlutá řeka). Hlavní město má rozlohu 195 800 km2 a počet obyvatel na 40 milionů.
Minulý měsíc tuto provincii zasáhly obrovské přívalové deště, které způsobily velké záplavy spojené se sesuvy půdy. Na 17 tisíc rodinných domů bylo tak během krátké doby zcela zničeno. Zasaženo povodněmi bylo 1,8 milionu jejich obyvatel, z toho 120 tisíc bylo okamžitě evakuováno.
Pro Čínu a ostatně celý svět má tato provincie obrovský význam jak pro turismus, tak pro zásobování hořčíkem, který se využívá především jako slitina k hliníku k výrobě automobilů.
Tato provincie je branou na severozápad Číny. Nachází se ve středu země a je považována za duchovní kolébku čínské kultury a historie. Provincie má velmi starobylou a bohatou historii. Po více než tisíc let byla politickým, hospodářským a kulturním centrem starověké Číny. Byla zde hlavní města 13 dynastií, včetně tak známých jako Čou, Čching, Chan, Suej, Tchang. Země odtud byla řízena po dobu 1180 let. Na území provincie se nachází 72 hrobek císařů, což dokazuje její význam jako veřejného, hospodářského a kulturního centra Číny v různých obdobích její bohaté historie.
Ve starověku se provincie nazývala Čching. Období rozkvětu zažila za vlády dynastií Han (206 př. n. l. – 220 n. l.) a Tchang (618-907). Civilizace feudálního systému zde byla nejvyšší na světě. Shaanxi je také známé svou úžasnou přírodou. Mezi přírodní památky patří hřeben Qinlin, pohoří Huashan a Taihuashan, vodopád Hukou, náhorní plošina Loess, největší sladkovodní jezero v poušti, jeskyně krápníků v Shangluo a horký pramen Huaqing, který je prvním přírodním horkým pramenem v historii Číny.

Napsat komentář