logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Divoké a okouzlující Polsko. Objevte místa, na která se budete chtít vracet

Datum: 15.03.2024

iwona-castiello-d-antonio-KWcQ6_dk_OM-unsplash (1)

Polsko bývá proslulé jako země, kam se vyplatí vyrazit na nákupy potravin, ale na dovolenou? No jasně! Polsko je stát plný skrytých, málo známých, avšak o to víc okouzlujících míst, která stojí za to vidět, zažít a klidně se na ně i vracet. A co je vůbec nejlepší, máme ho doslova za rohem!

Řekne-li se Polsko, asi vás jako první napadne Varšava, Krakov, anebo Gdaňsk. Když si ve svém cestovatelském bucket-listu odškrtnete tato místa, je na čase pustit se do poznávání skvostů, které se tu ještě skrývají. Připravte se na Polsko divoké, okouzlující, malebné i romantické. A nezapomeňte si zabalit plavky, teplé ponožky i větrovku. Polsko má zkrátka nespočet podob. To je jeden z důvodů, proč si tuhle zemi zamilovat.

Díky Kiwi.com můžete vybírat z mnoha možností, kam svůj let do Polska směřovat. Přímý let do Gdaňsku, Krakova nebo do Poznaně trvá hodinu a ceny jarních letů se pohybují okolo 1 500 Kč. Nejvyšší čas vyrazit! “Oblíbenost Polska jako cílové destinace bezesporu roste. Tento trend vidíme zejména na severních – vzdálenějších cílových letištích. Například do Gdaňsku loni letělo skoro třikrát více Čechů než v roce 2022,” dodává za Kiwi.com Eliška Řezníček Dočkalová, viceprezidentka pro zákaznickou zkušenost.

Tak trochu pohádkový Křivý les neboli Krzywy Las

Krzywy Las (Křivý les) se nachází v Západopomořanském vojvodství, necelou hodinu jízdy od Štětína, a je pravděpodobně nejtajemnějším místem v Polsku. Co je ale na tomto lese nejzajímavější, jsou tvary kmenů každého stromu. Všechny mají tvar písmene C. Někteří říkají, že to musí být dílo člověka, a jiní, že jde o paranormální jev.
Za podivnou silou lesa se sem vydávají milovníci adrenalinu, tajemných sil i ezoterici ze všech koutů Evropy. Zkrátka a dobře, vyrazíte sem a vaše fantazie o původu tohoto místa se vám rozjede na plné obrátky.

Klenot jménem Gniezno

Gniezno je jedním z největších polských skrytých klenotů a prvním hlavním městem země. Nachází se ve středozápadní části Polska. Jeho hlavní turistickou atrakcí jsou Gniezdenské dveře (Drzwi Gniezenske), jedno z nejvýznamnějších děl románského umění v Polsku. Zároveň jsou součástí gniezenské katedrály. Právě zde byli korunováni první polští králové. Co vás může zaujmout je podobnost katedrály s proslulou pařížskou Notre Dame.

Polské Pompeje

Jedním z největších a nejznámějších archeologických nalezišť v Evropě je Biskupinské muzeum v Polsku. Areál se rozkládá na ploše 38 hektarů a představuje pozůstatky lužického sídliště z 8. století. Jeho objev znamenal významný okamžik v polské a evropské archeologii a brzy byl nazván “polskými Pompejemi”, aby se zdůraznila jeho historická hodnota.
Malá zajímavost o polských Pompejích: Osada byla původně postavena na poloostrově na jižním břehu Biskupinského jezera. V určitém okamžiku se však hladina jezera zvedla, což způsobilo, že velkou část starobylého městečka pokryla voda a vlhká půda. To, co z Biskupinu zbylo, bylo ukryto přibližně 2700 let a zachovalo se díky tomu, jak vlhkost zakonzervovala dřevěné prvky. A právě proto – pro svou mimořádnou zachovalost – je Biskupin často nazýván polskými Pompejemi.

Za pouličním uměním do Łódźe

Lodž, jedno z největších polských měst, se nachází uprostřed Polska a v minulosti byla významným centrem textilní výroby.
Po druhé světové válce začalo dlouhé období úpadku města. V posledních deseti letech se ale Lodž začala znovu probouzet k životu. V roce 2009 město vytvořilo projekt Galerie městských forem, jehož posláním bylo a stále je nasytit městskou krajinu kreativním moderním uměním a zlepšit tak obraz města. A světe div se, podařilo se!

Lodž je město muralů od místních i světových umělců. Většinu těchto pouličních děl najdete v centru města, což vám obohatí už jen cestu na kafe. Zajímavé na lodžské streetartové scéně je také to, že se neustále rozrůstá a vyvíjí. Každý rok přibude několik dalších velkoplošných nástěnných maleb a projektu Urban Forms Gallery se zatím podařilo shromáždit ohromující sbírku, v níž se představují opravdu úžasní umělci. Lodž je rozhodně jedno z průkopnických měst, kterému se podařilo využít přitažlivosti pouličního umění k vytvoření zajímavější městské krajiny.

Koncentrační tábor Majdanek

Osvětim-Březinka je po celém světě nechvalně proslulá velikostí koncentračního tábora a rozsahem zvěrstev, která se v něm odehrávala. Místo, které by měl navštívit bezesporu každý a seznámit se s historií, která neměla obdoby.
Dalším nacistickým koncentračním táborem v Polsku, je Majdanek v Lublinu. Tábor pozoruhodný hned několika věcmi:

  • Majdanek byl prvním táborem, který byl osvobozen. Sovětská vojska dorazila do tábora 22. července 1944.
  • V důsledku spěšného ústupu Němců byl také nejzachovalejším z táborů, které existují dodnes.

Majdanek se nachází nedaleko města Lublin, které také stojí za návštěvu. Vstup do areálu koncentračního tábora je zdarma. Strážní věže, kasárna, plynové komory a krematorium stále stojí na stejných místech, pouze komín krematoria byl přestavěn. Výstavní panely vyprávějí o podobných hrůzách jako v Osvětimi, například o hromadách osobních věcí a lidských vlasů a o naprosté brutalitě táborových dozorců (z nichž některé byly ženy). Na rozdíl od jiných táborů se však člověk setká tváří v tvář s popelem obětí v mauzoleu uprostřed tábora. Drsné jako historie Polska samotná.

Napsat komentář