Divoké a okouzlující Polsko. Objevte místa, na která se budete chtít vracet
Polsko bývá proslulé jako země, kam se vyplatí vyrazit na nákupy potravin, ale na dovolenou? No jasně! Polsko je stát plný skrytých, málo známých, avšak o to víc okouzlujících míst, která stojí za to vidět, zažít a klidně se na ně i vracet. A co je vůbec nejlepší, máme ho doslova za rohem!
Řekne-li se Polsko, asi vás jako první napadne Varšava, Krakov, anebo Gdaňsk. Když si ve svém cestovatelském bucket-listu odškrtnete tato místa, je na čase pustit se do poznávání skvostů, které se tu ještě skrývají. Připravte se na Polsko divoké, okouzlující, malebné i romantické. A nezapomeňte si zabalit plavky, teplé ponožky i větrovku. Polsko má zkrátka nespočet podob. To je jeden z důvodů, proč si tuhle zemi zamilovat.
Díky Kiwi.com můžete vybírat z mnoha možností, kam svůj let do Polska směřovat. Přímý let do Gdaňsku, Krakova nebo do Poznaně trvá hodinu a ceny jarních letů se pohybují okolo 1 500 Kč. Nejvyšší čas vyrazit! “Oblíbenost Polska jako cílové destinace bezesporu roste. Tento trend vidíme zejména na severních – vzdálenějších cílových letištích. Například do Gdaňsku loni letělo skoro třikrát více Čechů než v roce 2022,” dodává za Kiwi.com Eliška Řezníček Dočkalová, viceprezidentka pro zákaznickou zkušenost.
Tak trochu pohádkový Křivý les neboli Krzywy Las
Krzywy Las (Křivý les) se nachází v Západopomořanském vojvodství, necelou hodinu jízdy od Štětína, a je pravděpodobně nejtajemnějším místem v Polsku. Co je ale na tomto lese nejzajímavější, jsou tvary kmenů každého stromu. Všechny mají tvar písmene C. Někteří říkají, že to musí být dílo člověka, a jiní, že jde o paranormální jev.
Za podivnou silou lesa se sem vydávají milovníci adrenalinu, tajemných sil i ezoterici ze všech koutů Evropy. Zkrátka a dobře, vyrazíte sem a vaše fantazie o původu tohoto místa se vám rozjede na plné obrátky.
Klenot jménem Gniezno
Gniezno je jedním z největších polských skrytých klenotů a prvním hlavním městem země. Nachází se ve středozápadní části Polska. Jeho hlavní turistickou atrakcí jsou Gniezdenské dveře (Drzwi Gniezenske), jedno z nejvýznamnějších děl románského umění v Polsku. Zároveň jsou součástí gniezenské katedrály. Právě zde byli korunováni první polští králové. Co vás může zaujmout je podobnost katedrály s proslulou pařížskou Notre Dame.
Polské Pompeje
Jedním z největších a nejznámějších archeologických nalezišť v Evropě je Biskupinské muzeum v Polsku. Areál se rozkládá na ploše 38 hektarů a představuje pozůstatky lužického sídliště z 8. století. Jeho objev znamenal významný okamžik v polské a evropské archeologii a brzy byl nazván “polskými Pompejemi”, aby se zdůraznila jeho historická hodnota.
Malá zajímavost o polských Pompejích: Osada byla původně postavena na poloostrově na jižním břehu Biskupinského jezera. V určitém okamžiku se však hladina jezera zvedla, což způsobilo, že velkou část starobylého městečka pokryla voda a vlhká půda. To, co z Biskupinu zbylo, bylo ukryto přibližně 2700 let a zachovalo se díky tomu, jak vlhkost zakonzervovala dřevěné prvky. A právě proto – pro svou mimořádnou zachovalost – je Biskupin často nazýván polskými Pompejemi.
Za pouličním uměním do Łódźe
Lodž, jedno z největších polských měst, se nachází uprostřed Polska a v minulosti byla významným centrem textilní výroby.
Po druhé světové válce začalo dlouhé období úpadku města. V posledních deseti letech se ale Lodž začala znovu probouzet k životu. V roce 2009 město vytvořilo projekt Galerie městských forem, jehož posláním bylo a stále je nasytit městskou krajinu kreativním moderním uměním a zlepšit tak obraz města. A světe div se, podařilo se!
Lodž je město muralů od místních i světových umělců. Většinu těchto pouličních děl najdete v centru města, což vám obohatí už jen cestu na kafe. Zajímavé na lodžské streetartové scéně je také to, že se neustále rozrůstá a vyvíjí. Každý rok přibude několik dalších velkoplošných nástěnných maleb a projektu Urban Forms Gallery se zatím podařilo shromáždit ohromující sbírku, v níž se představují opravdu úžasní umělci. Lodž je rozhodně jedno z průkopnických měst, kterému se podařilo využít přitažlivosti pouličního umění k vytvoření zajímavější městské krajiny.
Koncentrační tábor Majdanek
Osvětim-Březinka je po celém světě nechvalně proslulá velikostí koncentračního tábora a rozsahem zvěrstev, která se v něm odehrávala. Místo, které by měl navštívit bezesporu každý a seznámit se s historií, která neměla obdoby.
Dalším nacistickým koncentračním táborem v Polsku, je Majdanek v Lublinu. Tábor pozoruhodný hned několika věcmi:
- Majdanek byl prvním táborem, který byl osvobozen. Sovětská vojska dorazila do tábora 22. července 1944.
- V důsledku spěšného ústupu Němců byl také nejzachovalejším z táborů, které existují dodnes.
Majdanek se nachází nedaleko města Lublin, které také stojí za návštěvu. Vstup do areálu koncentračního tábora je zdarma. Strážní věže, kasárna, plynové komory a krematorium stále stojí na stejných místech, pouze komín krematoria byl přestavěn. Výstavní panely vyprávějí o podobných hrůzách jako v Osvětimi, například o hromadách osobních věcí a lidských vlasů a o naprosté brutalitě táborových dozorců (z nichž některé byly ženy). Na rozdíl od jiných táborů se však člověk setká tváří v tvář s popelem obětí v mauzoleu uprostřed tábora. Drsné jako historie Polska samotná.