logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Rudé skály nad křišťálově čistou vodou v Lotyšsku

Datum: 12.10.2018

Ligatne-17

Vodní zdroje, jejich potenciál a lidský um je využít v historii často stály u rozvoje lokalit, kde bychom to dnes nepředpokládali. Platí to třeba pro vesnici Ligatne ležící uprostřed národního parku Gaujas v severní části pobaltského Lotyšska. 

Na konci 19. století vznikla v obci papírna, která stála u jeho dynamického rozvoje. Jedním z důvodů vybudování provozu, který svou činnost ukončil teprve před třemi lety, ale stopy jeho činnosti nemůžete ve vesničce, kde aktuálně žije zhruba 1300 lidí, pominout, byla právě voda v říčce Ligatne. Její potenciál byl pro papírenství využíván kromě samotného toku několik metrů od hranice výrobního areálu také vybudováním umělých kanálů a vodních ploch určených pro provoz dle aktuálních potřeb. Výroba byla v areálu ukončena před třemi lety (Informace pochází od strážce chátrajícího areálu.). Nicméně z ochozů nad řekou se z cihel vybudované tovární budovy nabízí působivý pohled. Po lehkém přesvědčování a dle nálady ochranky je možné do areálu vstoupit a projít si ho – pomůže cigaretka a něco tekutého. Spatříte smutné memento někdejšího rozvoje, bývalý motor místní komunity, ale také symbol konce jedné éry, která se sem už nevrátí, ale odstartovala začátek něčeho nového. Když vše vidíte z bezprostřední blízkosti – probouzí se ve vás zvláštní pocity.

Pískovcové skály zbarvené do ruda vytváří nad řekou, která se pár kilometrů nad Ligatne vlévá do Gaujy, zajímavé tvary. Jejich prostor začali lidé v obci již od 18. století využívat pro budování jeskynních sklepů, které v řadě případů slouží obyvatelům dodnes, a na malé ploše jich je údajně více než tři sta.

Za návštěvu stojí také několik čtvrtí dřevěných řadovek vybudovaných pro dělníky místních papíren. Lidé je obývají dodnes, v některých je možné sehnat ubytování různých úrovní kvality i cenových relací, řada obyvatel se živí ruční výrobou regionálních produktů. Stav objektů závisí na možnostech každého jednotlivého obyvatele.
Uprostřed obce přitéká náhon do rybníku. Nedaleko centra obce najdete řadu dalších budov připomínajících minulý rozvoj – kavárnu, lékárnu, školu (ta perfektně nově opravená se nachází na kopci na druhé straně obce od centra). Je vidět, že život v řadě objektů znovu ožívá a snaží se využít potenciál místa i jeho okolí pro turisty, kterých především v létě přichází podle místních rok od roku větší množství. Takže s ubytováním, nakupováním, stravou nebo informačním servisem v Ligatne mít problém nebudete. Za návštěvu stojí také okolí obce – jak jinak – spojené také s vodou v podobě úchvatné Gaujy.

Foto: Marek Síbrt

Napsat komentář