logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Pět regionů v Itálii vyhlásilo v souvislosti s vodou stav nouze

Datum: 22.07.2022

11-Vicenza1

Vláda v pondělí večer oznámila, že v pěti severních regionech Itálie, které se potýkají s nejhorším suchem za posledních 70 let, byl vyhlášen stav nouze, protože zemi sužuje neúprosná vlna veder, která začala na konci června. Ve stejný den se do zpráv dostala tragická lavina v Dolomitech, která zabila nejméně 6 lidí – pravděpodobný důsledek klimatických změn, neboť ledovec byl několik dní ovlivněn mimořádně vysokými teplotami (kolem 10 °C) a zřítil se.

Nouzové prostředky ve výši 37 milionu eur budou rozděleny mezi regiony Emilia Romagna, Friuli Venezia Giulia, Lombardie, Piemonte a Veneto. Tyto prostředky budou použity na řešení nedostatku vody v pěti regionech obklopujících Pád, nejdelší italskou řeku.

Nouzové prostředky budou rozděleny takto: Vláda ve svém prohlášení uvedla, že mimořádné prostředky budou rozděleny takto: 10,9 milionu eur pro Emilii Romagnu, 4,2 milionu eur pro Friuli Venezia Giulia, 9 milionů eur pro Lombardii, 7,6 milionu eur pro Piemont a 4,8 milionu eur pro Benátsko (Veneto).

Italská ministryně pro regionální záležitosti Mariastella Gelminiová uvedla, že vodní krize vyžaduje “národní zásah” a “okamžitá řešení”, mezi priority patří zajištění pitné vody pro všechny občany a také pomoc podnikům a těžce postiženému zemědělskému průmyslu.

Sucho, jak již bylo zmíněno výše, bylo umocněno vlnou veder s neočekávanými, vyššími teplotami, než je obvyklé, které Itálii zaskočily. Země také již několik měsíců přichází o významné srážky. Dalším faktorem, který přispívá k vodní krizi, je nedostatek sněhu v Alpách – všechny tyto faktory lze přičíst změně klimatu.

Kombinace horka, nedostatku srážek a výrazně menšího množství sněhu v zimě způsobila nejhorší sucho za posledních sedm desetiletí na 650 km dlouhém toku řeky Pád, který se táhne od Alp na severozápadě a protéká deltou Pádu až k Jaderskému moři u Benátek a protíná několik významných měst v severní Itálii.

Podle italské říční observatoře je poptávka po vodě v Pádské nížině, kde žije téměř polovina italské populace, vysoká, zatímco její zásoby se vyčerpávají, což vedlo několik měst na severu Itálie k zavedení přídělu vody.

Nejméně 30 % letošní úrody rýže již bylo ztraceno a zdroje zavlažování v regionu ohrožuje slané Jaderské moře, které vniklo do řeky Pád v rekordní délce 30,6 km.

Napsat komentář