logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Proč si zaletět do Chile

Datum: 16.05.2019

The Valley of the Moon (Valle de la Luna), Cordillera de la Sal, Lago-Llanquihue Lauca-National-Park bailey-hall-valperasio San-Rafael-Glacier Pucon Tucnaci-Los_Pinguinos ken-treloar-Torres del Paine Capillas-de-Marmol hailey-kean-100678-unsplash Colchagua Wine Valley felipe-portella-198781-unsplash

S více než čtyřmi tisíci kilometry krásného pobřeží je jihoamerický stát Chile považován za nejdelší zemi na americkém kontinentu. Rozkládá se mezi pohořím Andy na jedné straně a Tichým oceánem na straně druhé. Je známá svou divokou krajinou, nehostinnou pouští, nádhernými fjordy a třpytivými ledovci. Díky nim je Chile lákavou turistickou destinací. Podívejte se na výběr těch nejzajímavějších míst v Chile, kvůli kterým se možná stane cílem vaší příští dovolené.

Torres del Paine

S krásnou krajinou posetou nádhernými velkými jezery a malými potůčky, třpytícími se vrcholky hor pokrytými sněhem a zářícími ledovci patří Národní park Torres del Paine k úchvatným místům na jihu Chile. Turisté sem přijíždějí, aby viděli tři žulové vrcholky, které jsou jako stvořené pro fotografování. Nejvyšší z vrcholů se tyčí do výšky úctyhodných 2500 metrů.

Národní rezervace Los Pinguinos

Chtěli byste vidět několik kolonií tučňáků pohromadě na jednom místě? Tak to byste se měli vydat do přírodní rezervace Los Pinguinos, která se nachází v jižní části Chile na ostrově Magdalena, kde více než 120 000 tučňáků žije ve svém přirozeném prostředí. Během měsíce října se tady tučňáci shromáždí kvůli hnízdění a společně vyvádí mláďata. Maják na kraji ostrova nabízí panoramatický výhled na okolní oceán.

Pucon

Jedna z nejnavštěvovanějších atrakcí v Chile je Pucon – areál pro aktivní zábavu, sportování i poznávání. Můžete zde navštívit přírodní horké prameny, vyrazit na koni do okolní přírody, nebo si ji projít po trekingových stezkách. Některé trasy vedou až na slavnou sopku Villarrica. Vyznavači zimních sportů ocení lyžování na zasněžených svazích hor. U jezera Villarrica se dá také příjemně relaxovat nebo se věnovat vodním sportům.

Ledovec San Rafael

Uprostřed známého Národního parku San Rafael bělostně září ledovec San Rafael dlouhý více než 15 kilometrů. Turisté ho v hojném počtu přichází obdivovat a sledovat průzračnou spíše tyrkysovou vodu, která z něj proudí do laguny nazývané také San Rafael. Národní park San Rafael je od roku 1959 chráněné území v chilském regionu Aysén a patří mezi biosférické rezervace UNESCO.

Valparaiso

V centrální části Chile najdete město Valparaiso, známé svou barevností, ležící na pobřeží Tichého oceánu asi 120 kilometrů severozápadně od hlavního města Santiaga. Mnoho domů s barevnou fasádou odráží místní kulturní styl a bohémský způsob života obyvatel. Kopcovitý terén se šikmými svahy dává vyniknout jasným barvám fasád domů. Městské ulice jako labyrint a dlážděné historické cesty přenášejí návštěvníky do bohaté minulosti, která je s tímto městem spojena. Také největší a nejdůležitější přístav v zemi se nalézá právě tady. Stejně tak tady sídlí Národní kongres, přestože hlavním městem země je Santiago de Chile.

Národní park Lauca

Pokud vás zajímá, kde se nachází slavné jezero Chungará, není to nikde jinde než v nedotčené oblasti v severním koutu Chile. Jezero je jedno z nejvýše položených jezer na světě, protože leží uvnitř Národního parku Lauca přímo v pohoří And. Od jezera se naskýtá výjimečný pohled na dvě spící sopky nad jezerem – na Pomerape a na Parinacota.

Jezero Llanquihue

Druhým největším jezerem v Chile je jezero Llanquihue v oblasti Los Lagos. Má rozlohu nepřehlédnutelných 740 km² a dosahuje maximální hloub­ky 108 m. Také je obklopeno sopkami, přímý výhled je na majestátní sopku Osorno. Vpravo směrem dozadu za jezerem se nachází další sopka jménem Puntiagudo. Oblast Los Lagos je turisty velmi vyhledávaná, protože se v blízkosti jezer nachází několik zajímavých měst s okouzlující atmosférou jako jsou Puerto Octay a Puerto Varas.

Valle de la Luna

Asi nejpopulárnější turistickou atrakcí v Chile je údolí Valle de la Luna nebo-li Měsíční údolí. Oblast s obrovskými rozlehlými dunami a skalnatými útvary opravdu připomíná krajinu na Měsíci. Eroze zde vytvarovala skály a kameny do roztodivných tvarů. Údolí je oblíbeným místem uvnitř pouště Atacama, kde také byla zahájena stavba základů pro největší dalekohled na světě, jak informuje portál Volty.cz. Fotografové si zde přijdou na své, zejména za rozbřesku nebo při západu slunce, případně v oblastech, kde v písčitém a nehostinně skalnatém terénu neroste žádná vegetace. Údolí najdete v poušti Atacama zhruba 13 kilometrů od města San Pedra, které funguje jako zelená oáza. Jinak se ale jedná o jednu z nejsušších oblastí světa. Podle odhadů zde v některých místech nezapršelo už 350 let. Vyprahlou půdu pokrývá často tenký bílý povlak tvořený solí. Vládnou tu velké rozdíly teplot – ve dne dosahují běžně čtyřicítek, v noci se mohou blížit až k nule. A náročné podmínky podtrhuje i velká nadmořská výška.

Dostat se z města do údolí není žádný problém. Můžete využít hned několika možností. Za poměrně vysoký poplatek vás tam zaveze místní cestovní kancelář. Nabídky na nejrůznější zájezdy najdete ve městě prakticky na každém kroku. Další, zajímavější možností je jet na kole. To si můžete taky celkem bezproblémově půjčit v San Pedru, ale pozor, vedro je tu opravdu pekelné a tak je potřeba vzít si s sebou dost vody a připravit se na perný cyklovýlet.

Cerro San Cristóbal

Celé město Santiago de Chile a za jasného počasí také svahy okolních And můžete vidět jako na dlani z vrcholu kopce Cerro San Cristóbal. Pokud se vám nebude chtít si vyšlápnout nahoru pěšky, můžete využít dvou lanovek. Kabinkovou lanovku s větším výhledem nebo vláčkovou lanovku na kolejích, která vás vytáhne až na vrchol. Kromě výhledů na město a upravené zeleně vás zaujme nepřehlédnutelná bílá socha Panny Marie. Pokud se rozhodnete jít zpátky do města pěšky, navštivte čtvrť Barrio Bellavista, kde to žije. Je tu řada vyhlášených restaurací, barů, hospod a tanečních podniků. Nebo můžete pokračovat dále k prezidentskému paláci Palacio de La Moneda, který se nachází kousek od Plaza de Arma. Pro vstup do paláce budete potřebovat cestovní pas.

Capillas de Marmol

Každý kámen v jeskyni Capillas de Marmol je opravdu z mramoru. Křišťálově čistou modrou vodu můžete brázdit v zapůjčeném kajaku. Budete žasnout nad sílou vody a škálou modré barvy. Jeskyně je nejnavštěvovanější místo poblíž města Puerto Rio Tranquil.

Muzeum paměti a lidských práv

Chile není jen země krásných ledovců, majestátných sopek a pouště Atacama, ale bohužel také stát s turbulentní minulostí. Chile má za sebou spoustu vojenských převratů a dramatickou éru vlády diktátora Pinocheta. Pokud máte zájem se o historii země dozvědět více a lépe pochopit dějinné souvislosti, určitě navštivte Museo de la Memoria a los Derechos Humanos nebo-li Muzeum paměti a lidských práv v Santiagu de Chile. Zde můžete vidět expozice, získat audio i video materiál pro hlubší poznání nepokojné minulosti Chile.

Hlavní město Santiago de Chile

Existuje mnoho důvodů, proč musíte navštívit Santiago. Za prvé, město se rozkládá v pohoří And, které tvoří nádherné siluety nad městem, za druhé je hlavním a největším městem Chile a za třetí je centrem veškeré zábavy a relaxace, jsou tu muzea, bary, hospůdky, kavárny, zoo, upravené parky i přístavní mola. Milovníci i znalci dobrého vína mohou z města vyrazit na poznávací vinařské zájezdy s ochutnávkami, které nabízejí různé cestovní kanceláře. Pokud se nechcete vydat na prohlídku města rušnými ulicemi a přeplněnými silnicemi, můžete k přepravě využít rozsáhlou síť podzemní dopravy.

Poušť Atacama

Poušť Atacama je považována za nejsušší místo na planetě a je hojně pokrytá gejzíry El Tatio, které chrlí páru. Poušť je také nejvýše položená na světě, proto je pokryta pískem i sněhem. V poušti najdete bizarně tvarované skály obroušené erozí, poskytující stín, protože slunce tady svítí 330 dnů v roce a teplota během dne a noci kolísá v široké amplitudě.

Vinařské údolí Colchagua

Milovníci vína se mohou setkat u skleničky v údolí Colchagua, kde se zpracovávají nejlepší odrůdy červených vín z Chile. Je zde řada vinic, které jsou proslulé svými vinařskými výlety a exkurzemi pro návštěvníky z celého světa. Údolí Colchagua, široké 30 km, kopíruje tok řeky Tinguirrica od And až k Pacifiku. Vína z Colchagua Valley jsou charakteristická intenzivním aroma a silnými tříslovinami, díky velkým rozdílům mezi denními a nočními teplotami. Daří se tu hlavně odrůdám Cabernet Sauvignon, Carmenere, Merlot a Syrah.

Andy

Pokud milujete přírodu, musíte vidět Andy s vyhloubenými řekami a potůčky v údolí, rozeklanými vrcholy, sopkami, malebnými vesničkami a histo- rickými zříceninami. Toto nejdelší pohoří Jižní Ameriky je téměř 8000 kilometrů dlouhé a až 500 km široké, začíná se táhnout od Venezuely a končí až na nejjižnějším cípu Chile. V jeho blízkosti najdete také krásná lázeňská střediska. Nejvyšší hora Aconcagua, o které se ve filmu Jak dostat tatínka do polepšovny zmiňoval už herec František Němec, sice neleží na území Chile, ale je zde hned druhá největší hora Ojos del Salado s výškou 6893 m n.m.

Napsat komentář