logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Národní park Los Padres v Kalifornii je větší než jižní Morava. Jeho území je však velmi hornaté

Datum: 22.04.2022

los-padres-national-forest

Národní park Los Padres, který se rozkládá na rozsáhlém území s členitým a rozmanitým terénem, je chráněná oblast v jižní a střední části amerického státu Kalifornie. Les má rozlohu 7 700 km² a je tak větší než naše dva největší kraje, což je Plzeňský kraj (7 561 km²) nebo Jihomoravský kraj (7 195 km²). Nejvyšší a nejvýznamnější je Mount Pinos (2 696 m).

Los Padres se dělí na dvě samostatné části. Nejsevernější část se nachází poblíž města Monterey a leží podél pobřeží Big Sur, po kterém je pojmenována také nejnovější operační systém od Apple. Jedná se o jedno z nejnavštěvovanějších přírodních oblastí na kalifornském pobřeží. V této části lesa se také nachází více než 500 km turistických stezek, 11 kempů a velká oblast divočiny – Ventana Wilderness. V tomto místě se také vyskytuje ohrožený kondor kalifornský.

Většina území Los Padres National Forest se však nachází v jižní části Kalifornie, která se rozkládá v okresech Kern, Santa Barbara, Ventura a San Luis Obispo. Tuto část lesa spravují revíry v Santa Barbaře, Ojai, Santa Marii, King City a Frazier Parku.

Území, které dnes tvoří Národní les Los Padres, je nepřetržitě osídleno lidmi již více než 10 000 let. Čumašové byli původními obyvateli středního a jižního pobřeží Kalifornie, včetně částí Normanských ostrovů. Mezitím v oblasti Big Sur, severně od území Čumašů, žili přinejmenším již 3 500 let př. n. l. Esselenové, Salinané a Ohloneové a nespočet dalších.

Jako první Evropan se do této oblasti dostal španělský mořeplavec Juan Cabrillo, když v roce 1542 připlul k pobřeží Kalifornie. Španělé se však v oblasti pokusili usadit až v 70. letech 17. století, kdy po celé Kalifornii založili řadu misií. V rámci těchto misií násilím pokřtili mnoho domorodých obyvatel regionu a nutili je k práci. V důsledku masakrů, konfliktů, nucených prací a dovozu evropských nemocí byli Čumašové a další první obyvatelé regionu buď vyhnáni ze své země, nebo zabiti.

Dnes má národ Čumašů malou rezervaci (známou jako rezervace Santa Ynez) o rozloze pouhých 127 akrů (51,4 ha), která se nachází jižně od národního lesa Los Padres poblíž města Santa Ynez.

Celá oblast je velmi náchylná k požárům, které jsou přirozenou součástí její ekologie. Některé z největších požárů v historii Kalifornie, včetně požáru Marble Cone z roku 1977, Basin Complex Fire z roku 2008 a Thomas Fire z roku 2017, spálily jen v národním lese Los Padres stovky tisíc akrů. Aby se snížilo riziko ohrožení lidských životů, jsou části lesa během vrcholící požární sezóny od června do poloviny listopadu uzavřeny.

Napsat komentář