logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Osmý ročník KoresponDance se blíží. Čeští performeři roztančí žďárský zámek už 14. srpna

Datum: 05.08.2020

8GaxUj3w

KoresponDance, festival současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu se pro letošní ročník posouvá, ale neruší. Různorodé umění se již po osmé vrátí na zámek ve Žďáru nad Sázavou, tentokrát však diváky přivítá v polovině srpna. Program je i letos nabitý.  Kromě tanečního a pohybového umění nabídne workshopy pro děti i dospělé a živou hudbu. 

Bezpečnostní opaření zkomplikovala, stejně jako dalším organizátorům kulturních akcí, celoroční přípravy festivalu KoresponDance. V tomto případě to ale dopadlo dobře, ačkoliv bez úprav se to neobešlo. Zámek Žďár nad Sázavou otevře své brány všem návštěvníkům a milovníkům tance a kultury v pátek 14. srpna. Program osmého ročníku složeného z ryze českých performerů potrvá do neděle 16. srpna. A nebude to jen o tanci. 

Poprvé v ryze českých barvách

Ačkoliv si zakladatelka festivalu Marie Kinsky vždy zakládala na barvitém programu složeném z performerů z rozmanitých koutů světa, letos muselo v tomto směru dojít k velké změně. Vzhledem k omezeným možnostem cestování se letošní ročník ponese v čistě českých barvách. Program obstarají domácí umělci a performeři a festival se tak pro tento rok stane národním. I tak je ale program nabitý a přinese představení řadící se ke špičce české taneční a novocirkusové tvorby. Wariot Ideal přijede s epochální one-man show Iluzionista, dámské trio s názvem Holektiv se představí v projektech Kaffeeklatsch a Letkyně, syntézu japonské poetiky a vrcholné artistiky přiveze Eliška Brtnická v díle Enola a Barbora Látalová a kol. představí interaktivní taneční projekt pro děti a mládež s názvem Karneval zvířat. Program mimo jiné doplní i Markéta Stránská a Viktor Černický se svými projekty, které byly zařazeny mezi dvacet nejzajímavějších tanečních představení v Evropě. 

Ani letos to nebude jen o tanci

Ačkoliv samozřejmě tanec a pohybové divadlo hrají prim, ani letos nebude program ochuzen o doprovodné aktivity. Zámeckou terasu rozezní živá hudba se záběrem od světového repertoáru vážné hudby, přes balfolk až k romano jazzu, návštěvníci si budou moci užít komentované prohlídky zámeckých zahrad, které jsou jinak veřejnosti běžně přístupné pouze jeden jarní víkend v roce. V programu nechybí ani workshopy. Letos se uskuteční pod vedením performerky Elišky Brtnické, výtvarníka a scénografa Lukáše Urbance a chybět nebude ani už tradiční workshop tanečníka, umělce a ambasadora festivalu Kristiána Mensy. V rámci festivalu tanečních filmů pak budou pro diváky připraveny dva bloky tanečních snímků. 

Dva festivaly v jednom 

Vzhledem k situaci a bezpečnostním opatřením, která se ze dne na den mění, přichází organizátoři festivalu s originálním řešením. Konkrétně s online verzí KoresponDance 2020, tedy sadou devíti představení z programu festivalu exkluzivně připravených pro celosvětové publikum. Každé představení bylo natočeno v unikátním prostoru, kterému bylo speciálně přizpůsobeno. Jejich prostřednictvím tak lze objevit i veřejnosti nepřístupné prostory žďárského zámku. Videa budou dostupná na Facebooku a YouTube kanálu festivalu KoresponDance a na Mall.TV a to v totožných časech, ve kterých se reálně představí na zámku. 

I letos je tak o co stát. Nenechte si ujít festival současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu a navštivte od pátku 14. do neděle 16. srpna Zámek Žďár nad Sázavou nebo zhlédněte představení online. Více informací na www.korespondance.cz.  

Napsat komentář