logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Poslední prázdninový víkend nabízí pestrý program (nejen) pro děti

Datum: 23.08.2021

Podebrady

Prázdniny se chýlí ke svému konci a ve středních Čechách se tak o nadcházejícím víkendu uskuteční řada akcí, při kterých se nejen děti s prázdninami symbolicky rozloučí. Z mnoha akcí napříč krajem lze vybrat například Loučení s prázdninami, které proběhne v Sázavském klášteře a bude zaměřeno na archeologii, zámeckou noc na Konopišti plnou nočního veselí napříč staletími či tradiční mezinárodní festival filmové hudby a multimédií Soundtrack v Poděbradech, protože léto a festivaly k sobě nerozlučně patří. Pořádání kulturních, společenských, sportovních a dalších akcí s posledním prázdninovým víkendem samozřejmě nekončí, Středočeské kulturní léto například probíhá až téměř do konce září. 

V Sázavském klášteře se po celé léto pořádají kulturní akce a workshopy. Nejinak tomu bude poslední prázdninovou sobotu 28. 8., na kdy je připraveno Loučení s prázdninami s Archeodnem. Zejména dětem je určeno několik stanovišť, na kterých bude možné vyzkoušet si práci archeologů. Následovat bude lákavá pátrací hra v interiérech kláštera a celý program zakončí koncert bubeníků skupiny BLABUBURO v jižní klášterní zahradě. V rámci přednášek se účastníci seznámí například s tématem středověku a počítačových her anebo s letošním archeologickým výzkumem ve zdejším klášteře.

Na zámku Konopiště nedaleko Benešova je na 28. 8. připravena Zámecká noc, jejíž součástí bude bohatý program pro milovníky historie, tajemna a romantiky. Na své si přijdou i ti nejmenší účastníci. V rámci akce se uskuteční prohlídky běžně nepřístupných prostor a na nádvoří se ve svitu starých lamp a doprovodu hudby bude nabízet dobré jídlo a pití. Na Konopišti se uskuteční mimořádné prohlídky pojmenované Vrtbové v dobách osvícených, Žofie Chotková – milovaná žena následníka trůnu, Mysterium komtesy Janesy, Hluboké podzemí tajů plné a Růžová zahrada se skleníky ve svitu loučí a pochodní. Na jižní terase proběhne výstava luxusních barokních šatů a masek.  

A protože k létu neodmyslitelně patří nejrůznější festivaly, i poslední prázdninový víkend bude možné strávit na jednom z nich. V Poděbradech se ve dnech 26. – 29. 9. uskuteční již tradiční Mezinárodní festival filmové hudby a multimédií Soundtrack, určený zejména pro fanoušky filmové hudby. Festival každoročně nabízí to nejlepší propojení filmové hudby a multimédií a přináší program největších hvězd filmového hudebního průmyslu. Nezapomíná ani na diváky z řad dětí, které s radostí zhlédnou třeba filmovou pohádku S čerty nejsou žerty anebo si užijí spoustu zábavy v dětském koutku. 

„Děti už sice zamíří do školních lavic, léto ovšem ještě definitivně nekončí a je možné si ho tak trochu prodloužit právě účastí na mnoha akcích, které se ve středních Čechách pořádají. Myslím, že po delší kulturní pauze, způsobené koronavirovou pandemií, si pořádnou dávku kultury zasloužíme všichni. Ideální příležitost nabízí Středočeské kulturní léto, probíhající na mnoha místech ve středních Čechách až téměř do konce září. Věřím, že z pestrého programu si vybere každý,“ dodává Jakub Kulhánek, vedoucí marketingu Středočeské centrály cestovního ruchu.  

Akce na týden 23. – 29. 8. 

 • Mezinárodní hudební festival Kutná Hora (21. – 29. 8.) 
  V Kutné Hoře probíhá již 14. ročník jednoho z nejvýznamnějších festivalů komorní hudby v České republice. Připraveno je 16 koncertů, diváci se mimo jiné mohou těšit na provedení všech Beethovenových 32 klavírních sonát v mistrovské interpretaci Konstantina Lifschitze. Tento mimořádný umělecký počin bude rozdělen do 8 podvečerů.
  Více zde: www.mfkh.cz   
 • Mezinárodní festival filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady (26. – 29. 8.)
  Zejména pro fanoušky filmové hudby je určen mezinárodní festival Soundtrack, který každoročně nabízí to nejlepší propojení filmové hudby a multimédií. Přináší program největších hvězd filmového hudebního průmyslu a uskuteční se tradičně v Poděbradech, kde letošní program proběhne zejména v lázeňském parku a na Jiřího náměstí.  
  Více zde: www.soundtrackfestival.cz 
 • Půlnoční výstup na rozhlednu Špulka (27. 8.)
  Výjimečný zážitek čeká účastníky nočního výstupu na rozhlednu netradičního vzhledu Špulka nedaleko Divišova, která díky reflektorům vystoupí ze tmy a nabídne všem jedinečný pohled na okolní nocí zahalenou krajinu. Účastníci se mohou těšit na smršť salt, otoček a jiných kombinací, na trickline, živou hudbu i občerstvení.
  Více zde: www.rozhlednaspulka.cz   
 • Loučení s prázdninami v Sázavském klášteře (28. 8.)
  V Sázavském klášteře proběhne Loučení s prázdninami s Archeodnem, v rámci něhož je v odpoledních a večerních hodinách připraven bohatý program pro celou rodinu. Nachystáno je několik stanovišť, kde bude možné vyzkoušet si práci archeologů a našich dávných předků. Následovat bude pátrací hra v interiérech kláštera a celý program zakončí koncert bubeníků skupiny BLABUBURO. 
  Více zde: www.klaster-sazava.cz  
 • Oslavy 750 let založení obce Choduň (28. 8.)
  Obec Choduň na Berounsku slaví 750 let od svého založení. Při této příležitosti dne 28. 8. v odpoledních a večerních hodinách na náměstí Smiřických proběhne pestrý narozeninový program. Vesnickou veselici bude doprovázet živá hudba, představení místního ochotnického divadla i žáků ZUŠ, dojde k znovuvysvěcení místní kapličky i vysazení lípy. Chystá se zápas mládeže, prohlídky nejrůznějšího charakteru a chybět nebudou stánky s občerstvením.  
  Více zde: www.chodun.cz 
 • Zámecká noc na Konopišti (28. 8.)
  Na Konopišti se uskuteční program pro milovníky historie, tajemna a romantiky včetně těch nejmenších. Připraveny jsou prohlídky běžně nepřístupných prostor a na nádvoří ve svitu starých lamp dobré jídlo, pití a hudba. Uskuteční se mimořádné prohlídky pojmenované Vrtbové v dobách osvícených, Žofie Chotková – milovaná žena následníka trůnu, Mysterium komtesy Janesy, Hluboké podzemí tajů plné a Růžová zahrada se skleníky ve svitu loučí a pochodní.  Na jižní terase proběhne výstava luxusních barokních šatů a masek. 
  Více zde: www.zamek-konopiste.cz 

Akce na týden 2. 8. – 8. 8.

 • Berounský drak – závod dračích lodí (3. – 4. 9.) 
  Při 16. ročníku tradičního závodu dračích lodí v Berouně změří své síly amatérské, filmové a soukromé posádky, a to v několika kategoriích. Soutěžící i přihlížející čekají dva dny vodáckého sportu, dobrého jídla, pití, zábavy pro celou rodinu a doprovodných atrakcí pro velké i malé. Zázemí závodu bude opět v městském kempu Beroun.  
  Více zde: www.berounskydrak.cz 
 • Gasparáda Kolín (3. – 4. 9.) 
  Kolínské Karlovo náměstí ožije divadlem. Odehraje se tu 17 představení v rámci 10. jubilejního ročníku mezinárodního divadelního festivalu, pořádaného k poctě místního významného rodáka Jeanna Gasparda Deburaua. K jeho odkazu se hlásí pantomima 20. století. Letošní ročník tematicky navazuje na nitku historie představením výjimečného francouzského herce a mima Benoîta Turjmana, kterému se někdy říká „nový mistr Bean“.
  Více zde: www.mukolin.cz 
 • Dvorky 2021 v Čáslavi (3. – 5. 9.) 
  První zářijový víkend se v Čáslavi otevřou dvory, dvorky, zákoutí, zahrady i vnitřní prostory všem zájemcům o setkání a zážitky. Uskuteční se tu druhý ročník Dvorků, který nabídne dospělým i dětem řadu koncertů, divadelních představení, komentovaných prohlídek, uměleckých workshopů a další kulturně laděnou zábavu. Otevřena bude zahrada Diakonie, dvůr a malá scéna Dusíova divadla, čáslavské kostely evangelický i husitský, zahrada muzea a další lokality, chybět nebudou místa pro odpočinek a občerstvení.
  Více zde: www.formanovacaslav.cz
 • Myslivecké slavnosti sv. Eustacha na Křivoklátě (4. 9.) 
  Na hradě Křivoklát se chystá Den přírody a myslivosti a Studentská trubačská soutěž. V rámci mysliveckých slavností je připraven celodenní program, zahrnující mimo jiné práce koní v lese, výstavu fotografií chladnokrevných koní při práci i dalších fotografií lesa a zvěře či sokolnické ukázky. Kromě toho se zaměří na loveckou kynologii, historii a vývoj loveckých zbraní, lesní a mysliveckou pedagogiku a chybět nebude program pro děti Lesní tvoření. 
  Více zde: www.hrad-krivoklat.cz 
 • Nymburské posvícení (4. 9.) 
  V Nymburce se uskuteční tradiční městská akce s bohatým programem: posvícení, které jde ruku v ruce s každoročním jarmarkem. Návštěvníci se mohou těšit na příjemnou atmosféru a zážitky, kulturní program, středověké i soudobé stánky, pouťové atrakce a řadu doprovodných akcí. Posvícení je rozděleno do žánrových sekcí – hudební, divadelní, výtvarná scéna a nový cirkus.
  Více zde: www.meu-nbk.cz
 • 70. ročník festivalu Dvořákova Nelahozeves (5. 9.) 
  Festival klasické hudby každoročně připomíná narození jednoho z nejvýznamnějších a nejhranějších českých hudebních skladatelů. Jednodenní akce nabízí sérii koncertů v různých lokalitách Nelahozevsi a také bohatý doprovodný program ve formě workshopů a prohlídek pro děti i komentovaných prohlídek pro dospělé publikum. Koncerty se odehrají v autentických prostorech spjatých s Dvořákovým dětstvím v Nelahozevsi: ve skladatelově rodném domě, v kostele sv. Ondřeje a v renesančním lobkowiczkém zámku.
  Více zde: www.dvorakovanelahozeves.cz

Napsat komentář