logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Národní park Huascarán

Datum: 04.07.2019

orlando-leon-pr5sIzsWPvg-unsplash

Park se nachází v pohoří Cordillera Blanca, což je nejvyšší tropické pohoří na světě, které je navíc trvale pokryté sněhem. Vévodí mu nejvyšší stejnojmenná hora Huascarán pojmenovaná po náčelníkovi Inků Huascarovi, tyčící se do výšky 6 768 m nad mořem. Hluboké rokle do kterých proudí mnoho říček, ledovcová jezera a rozmanitost vegetace z tohoto parku dělá velice kouzelné místo.

Parky byl založen v roce 1975 a jeho rozloha 340 000 hektarů pokrývá různorodou horskou krajinu. Již o dva roky později byl zařazen do programu Člověk a biosféra a v roce 1985 zapsán na list světového dědictví organizace UNESCO. Jeho tvar je dán polohou Bílého pohoří; délka chráněného území dosahuje 158 km, zatímco průměrná šířka se pohybuje okolo 20 km. Hlavní účely vyhlášení národního parku byly tři: zajistit ochranu vzácných rostlin, živočichů a jejich přirozených ekotopů, zachovat krajinný ráz a chránit vodní zdroje, které tvoří důležitou součást vodního koloběhu a zásobují údolní vesnice a města pitnou i užitkovou vodou.

Široká škála ekosystémů a vegetačních typů zahrnuje v nižších nadmořských výškách tropické pralesy, které pak výše postupně přecházejí přes vysokohorské louky až do tropické tundry. Klima parku je ovlivněno zejména polohou pohoří. Vysoké hory tvoří bariéru masám vlhkého vzduchu, který stoupá z džungle v Amazonské pánvi. Východní, návětrné svahy jsou tak bohatě zásobovány srážkami, které zde přesahují 3000 mm za rok. Naopak západní svahy jsou několikanásobně suší a ročně zde spadne jen 700 mm. Obecně se zde dá vydělit období sucha (červen až září; jihoamerická zima) a dešťů (říjen až květen), je však třeba mít na paměti, že horské počasí je proměnlivé a nevyzpytatelné, takže se srážkami se můžeme potkat i ve vrcholícím období sucha.

Napsat komentář