logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Lázeňský klid u Baltu v Estonsku

Datum: 05.08.2019

Haapsalu-4

Estonské město Haapsalu na pobřeží Baltského moře v sobě snoubí slavnou historii sahající až do 13. století, proslulost a poklidnou atmosféru lázeňského města díky bahenním koupelím, úžasné scenérie okolní přírody, krásu specifické přímořské architektury, skvělé turistické služby a také výborné podmínky pro koupání nebo další vodní sporty.

V minulém roce jsme psali o přírodním parku Matsalu jako ptačím ráji s působivým prostředím syrové estonské přírody (zde) a lázeňském městě Pärnu jako skvělém místě pro letní výlety (zde).

Jedenáctitisícové Haapsalu by nemělo zůstat mimo zájem těch, kteří do této části Estonska vyrazí. A voda hraje v životě města – v minulosti i nyní – naprosto zásadní roli. Dominantou města je rozlehlá zřícenina gotického biskupského hradu z 13. století, která průběžně prochází rekonstrukcí. Centrum areálu tvoří raně gotický kostel – vstup je zpoplatněný, ale určitě by byla chyba neobětovat dvě eura za prohlídku působivé památky.  Okolo zříceniny jsou částečně dochované hradby. Za nimi se nachází centrum klidného letoviska.

Pro ekonomický i společenský život v Haapsalu jsou zásadní místní lázně proslavené léčivými účinky mořského bahna. Kolem řady lázeňských domů – těch moderních i tradičních – projdeme, když bude směřovat z centra města na nejzazší výběžek pevniny směrem do Baltského moře. Projdeme v přilehlých uličkách také kolem malebných domků typických pro přímořskou oblast Baltského moře.

Dojdeme také do místního přístaviště, kde je v některých dnech možné si objednat vyhlídkovou jízdu. Jinak ale působí během přístav poklidným dojmem. Nejodlehlejší část poloostrova je nepřístupná a slouží průmyslovým účelům.

Tradiční lázeňskou promenádu s řadou restaurací, možností ubytování, soch, a informačních tabulí najdeme ve východní části centra zhruba tři sta metrů od hradu. Promenáda vede přímo po břehu, promenádní restaurace s rozlehlým sálem je místem hudebních, tanečních a společenských vystoupení. Vedle promenády leží malebný park. Ideální místo na poklidný večer s mořskou scenérií.

Napsat komentář