Jak se obnovuje rašeliniště v Krušných horách
Zajímavá lokalita vznikla a vlastně stále ještě vzniká mezi Perninkem a Abertamy na Karlovarsku v Krušných horách. Přírodní památka Pernink byla vyhlášena před čtyřmi lety s cílem chránit horské podmáčené biotopy tvořené vrchovišti, rašeliništi a podmáčenými smrčinami. Má rozlohu téměř sto hektarů a jde o lokalitu, kde až do roku 2006 probíhala těžba rašeliny jako alternativního paliva.
Těžba byla především během socialistického období velmi bezohledná, frézovala vrstvu rašeliny až na podloží, což v důsledku vedlo k tomu, že se nemohla rašelina přirozeně regenerovat, jak tomu bylo v minulosti, kdy se těžilo borkováním. Rašeliniště se v 19. století během těžby neodvodňovalo a netěžilo až na skalní podloží, proto se mohlo poměrně rychle obnovovat. Za celou dobu se v lokalitě podle odhadů vytěžilo 600 – 900 tisíc kubíků rašeliny.
Po ukončení těžby v roce 2006 byla v lokalitě vysazena rašelinná kleč, bylo vybudováno několik valů a tůní.
Od srpna 2018 probíhá obnova rašeliniště z prostředků Evropské unie, kdy jsou budovány hráze, nové tůně a část území je zpřístupněna naučnou stezkou s vyhlídkovým místem nad jednou z tůní. Místo určitě stojí za návštěvu.