Fascinující Země bažin na jihu Estonska
Národní přírodní park Soomaa (v překladu Země bažin) na jihu Estonska jihovýchodně od lázeňského letoviska Pärnu (psali jsme o něm zde) je v mnoha ohledech naprosto unikátní lokalitou, v níž hlavní roli hraje voda. Park má rozlohu téměř 400 kilometrů čtverečních a protéká jím několik přítoků řeky Pärnu. Ty během jara při tání opouští svá koryta a voda zaplavuje přilehlé okolí. Rozlehlá planina – až polovina plochy parku – se během těchto dnů stává nepřístupná.
V přírodním parku se můžete procházet lužními lesy, ale také kolem vřesovišť, rašelinišť a bažin. Při tom je možné pozorovat stopy práce bobrů (u sídla parku je speciální bobří stezka) nebo losů (na jednotlivých okruzích jsou upozornění na stopy po losí aktivitě v podobě oškrábané kůry stromů).
Národní park byl vyhlášen v roce 1993. Jeho hlavním cílem je ochrana nedotčených bažin – jedná se o nejrozlehlejší neporušenou rašeliništní lokalitu v Evropě.
V parku funguje agroturistika a je možné si zajistit ubytování na některé z farem, populární je také kanoistika na řadě místních toků. Pravděpodobně nejatraktivnější a nejvyhledávanější lokalitou jsou ale rašeliništní jezera u osady Riisa – oblast má název Riisa õpperada.
Celou oblastí vede síť dřevěných chodníčků, v okolních lesích jsou vybudované pěšinky – po jedné z nich se dá dojít k řece Navesti. Ta je atraktivní jak pro kanoisty, tak pro místní rybáře.
Samotná plocha s řadou jezer, jezírek a podmáčených ploch vám doslova vyrazí dech. Je okouzlující ve všech ročních obdobích a za každého počasí. Vyhlídkové věže umožní pohled na celou lokalitu lemovanou březovým a borovicovým lesem z ptačí perspektivy. Z vyznačených stezek a chodníčků není vhodné vystupovat – řada zdánlivě stabilních ploch je skutečně velmi podmáčená a vyhnete se nepříjemným situacím.