logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Wroclaw a jeho monumentální chrámy

Datum: 05.07.2019

Wroclaw-2 Wroclaw-2-1

Vratislav (Wroclaw) leží pouhých šedesát kilometrů od českých hranic.  Do města se dostanete po dálnici jak ze západu od Berlína nebo Drážďan, tak z východu od Lodže nebo Gliwic a Katowic. Z Ostravy trvá cesta po placené, ale relativně nově vybudované a perfektně udržované dálnici zhruba dvě hodiny. Město je historicky spjato s českým královstvím. Na českou stopu tak narazíte takřka na každém kroku. Například v 16. století byla Wroclaw hlavním obchodním centrem zemí Koruny české.

Čtvrté největší město s více než 600 tisíci obyvateli leží na soutoku Odry, Olawy, Bystrzycy, Slezy a Widawy. Právě kombinace historických budov v centru města s vodním prvkem působí při návštěvě velmi působivě. Na Odře, která protéká centrem města, je vytvořeno několik kanálů, je zde několik ostrovů využívaných pro společenském a kulturní události, projet se můžete také na výletní lodi.

Monumentální cihlové kostely, kterých je jen v centru města velké množství, návštěvníka ohromí. Dojem je ještě umocněný, když sledujete historickou architekturu od promenády podél řeky, přímo během plavby na některé z výletních lodí, kdy se mohutné budovy odrážejí ve vodní hladině nebo z některé z restaurací na vodě na Tumském ostrově.

Ostrovy na Odře mezi náměstím a Tumským ostrovem jsou propojeny systémem můstků a lávek, je zde řada kanálů. To vše zpovzdálí sleduje mohutná Katedrála svatého Jana Křtitele – ústřední chrám ve Wroclawi a hlavní katedrála diecéze. Na Tumský ostrov dojdete přes Most Piaskowy a Most Tumsky, který je známý především díky tisícům zámků, jimiž na jeho konstrukci zamilovaní stvrdili svou lásku.

Tumský ostrov je centrem katolické diecéze, proto má valná většina budov až k třídě Henryka Sienkiewicza církevní charakter. V noci jsou významné církevní stavby nasvětleny, odrážejí se v temné hladině Odry, což celkový dojem z historického města ještě umocňuje.

Napsat komentář