logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Vydejte se na zasněžený výlet do Jizerských hor a Dolnoslezského vojvodství

Datum: 08.02.2021

9e94cfa2-6071-4964-8c0b-8c203f078133
Hledáte inspiraci, kam vyrazit na pěkný výlet na běžkách nebo na sněžnicích? Máme pro vás skvělý tip, který potěší nejen milovníky přírody, ale i ty, kteří se rádi svezou vláčkem: projeďte se horskou dráhou Tanvald – Kořenov – Harrachov – Szklarska Poręba a poznejte přitom krásy Jizerských hor z obou stran!
Někdy může být i samotná cesta cílem, zvláště jedná-li se o ne úplně obyčejnou trať, zasazenou v krásné krajině. Ozubnicová železnice jezdí Tanvaldu přímo do polské Szklarské Poręby, první vlak vyjíždí v 7:30, poslední v 19:30. Dopoledne jezdí každou hodinu “v půl”, od 13:30 pak každé dvě hodiny.

Vlaky s příznačným jménem Regio Spider se na „Zubačce“ umně proplétají jako hbitý pavouk velmi členitým terénem Jizerských hor a Krkonoš. Část této trati byla v roce 1992 prohlášena za kulturní památku a kromě zážitku z vlastní jízdy vás vláček zaveze k významným turistickým cílům na české i polské straně pohraničních hor. Pokud by vás historie v Česku ojedinělé trati zajímala podrobněji, zastavte se v Kořenově na nádraží. Vstup do muzea, které se Zubačce věnuje najdete na nástupišti v pravé části budovy.

Na výlet do bílé stopy z Harrachovského nádraží

Milovníkům bílé stopy doporučujeme vystoupit z vlaku právě tady. Po zelené značce se dostanou k lesnímu hraničnímu přechodu pro pěší (Harrachov, Mýtiny), kde se lze napojit na pěkně upravené polské stopy. Vybírat můžete ze dvou směrů – vpravo do Sklářské Poruby (a zpět vlakem) nebo vlevo k bývalé sklářské osadě Orle. Odtud se lze přes Karlovský most vrátit zpět do Čech na Jizerku a přes Bukovec se projet krásnou cestou údolím Jizery zpět do Kořenova. Trasa (cca 16 km) není zvlášť náročná a zvládnou ji i starší děti.

Kdo by si chtěl výlet ve Slezsku prodloužit, může pokračovat po polské straně rašelinišť Jizery do Jizerské Polany (Polana Izerska) a Jakušic (Jakusczyce), kde zastavuje zubačka na cestě zpět do Čech (cca 18 km). Opravdoví drsňáci mohou vyzkoušet velmi náročnou trasu od rašelinišť na horu Smrk (1124) a pak se přes Smědavu a Jizerku vrátit do Kořenova (40 km). Aktuálně leží na pomezí Krkonoš a Jizerek cca 40 – 65 cm sněhu.

Převzato: Kudyznudy.cz

Napsat komentář