logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Vlakem na nostalgickou dovolenou u Máchova jezera

Datum: 24.07.2021

1321ba71-9a0e-49ec-b123-9a497b61d173
Už víte, kam letos pojedete na dovolenou? Jestliže ještě nemáte pevné plány, pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat, na místo, kam dnešní rodiče jezdili jako děti a dodnes na ně s láskou vzpomínají: k Máchovu jezeru. Užijete si zde nejen báječné koupání, ale také vodní atrakce nebo jízdy na lodi.
Doksech a Starých Splavech si můžete užít báječnou letní dovolenou, na jedné straně bez moře a exotiky tak trochu retro, na straně druhé však se všemi moderními vymoženostmi, které nyní Máchovo jezero nabízí. Jsou tu upravené pláže, tobogany, skluzavky i vodní atrakce, spousty hotelů, penzionů a restaurací, hladinu brázdí výletní lodě, a komu by to nestačilo, ten může navštívit “tropický” aquapark.

Otec vlasti a Velký rybník

Pokyn k založení “jezera” dal sám Karel IV., tehdy mu byl ovšem dán výstižný název Velký rybník. Kromě toho císař osadu Doksy povýšil na město a Bezděz zařadil mezi královské hrady.

K založení jezera mělo dojít v říjnu 1366 a dokonce koluje i několik legend, kterak se to přihodilo, v nichž vedle císaře figuruje lovecká družina, statný jelen, bažiny a nápad, jak by bylo pěkné se po dlouhém lovu vykoupat. Jezerem Máchovým se vodní plocha stala až o mnoho let později, a to ve 30. letech 20. století. V roce 1936 se slavilo sté výročí vydání Máje (Máchova nejznámější a nejslavnější lyricko-epická báseň Máj se rodila v Doksech, tehdejším Hiršberku) a úmrtí oblíbeného básníka a zároveň zesílily tlaky z české strany přejmenovat Velký rybník na Máchovo jezero. V roce 1930 byla na hradě Bezdězu umístěna pamětní deska K. H. Máchovi, cesta z Mělníka přes Kokořín, Housku, Bezděz, do Doks a České Lípy, dnes červeně značená, byla nazvána Máchovou. Po druhé světové válce zmizel z povědomí lidí Velký rybník a zůstává pouze Máchovo jezero.

K Máchovu jezeru výletním vlakem

K retro dovolené patří i způsob dopravy. Využijte k návštěvě Máchova kraje přímý vlak z Liberce do Doks, který jezdí celé léto vždy v sobotu a v neděli! Z Liberce vlak vyjíždí v 9:43 hod., přistoupit můžete v Jablonném v Podještědí a Mimoni, na znamení potom i na ostatních zastávkách na trase. Zpět vlak vyráží z Dokského nádraží v 16:57 hod. Vlakové spojení končí 29. srpna 2021 (včetně).

Jízda bude rychlejší, než byste čekali, protože vlaky využijí přímé spojení po zajímavé trati přes Kryštofovo Údolí a Podještědí po takzvané žízníkovské spojce, která se dosud užívala jen pro nákladní dopravu, a dál přes Zákupy rovnou do Doks. I vlaky jsou jiné, než obvykle – jedná se totiž o německého dopravce Die Länderbahn, který provozuje vlaky Trilex. Svezete se tak mezinárodním osobním vlakem, který vyráží na svou pouť z Drážďan přes Žitavu do Liberce a dále do Doks. K Máchovu jezeru vás dovezou moderní klimatizované soupravy Siemens Desiro.

Co nesmíte minout

O Bezdězu už byla řeč, ale zatím jsme vám neprozradili, co se tu bude dít. Vězte tedy, že od 24. července do 1. srpna 2021 zde zastihnete šermíře historické skupiny Corvus Milites. Hradní zdi se stanou svědky soubojů udatných rytířů a ukázek středověkých zbraní. Zbraně si můžete prohlédnout zblízka a vyzkoušet jejich váhu.

S dětmi určitě navštivte Muzeum Čtyřlístku v Třeskoprskách, respektive v Doksech, a vydejte se na putování kolem Blaťáku. Roli známého rybníku samozřejmě převzalo Máchovo jezero, trasa vede po žluté turistické značce a s Pinďou, Bobíkem, Myšpulínem a Fifinkou se děti potkají na všech informačních panelech.

Seznámit se můžete také s přírodní rezervací Swamp, lákavě zní i pátrání po stopách zaniklých hradů s trasami vedoucími přes Housku a Kokořín anebo výlet do Polomených skal a Hradčanských stěn za bizarními skalními útvary. K příjemnému výletu láká také projížďka na vyhlídkové lodi Regata Máchovo jezero. V červenci a srpnu vyplouvá loď denně od 15 platících cestujících z přístaviště v Doksech v časech 8:20, 10:00, 11:30, 13:10, 16:00 a 17:40 hodin.

Zdroj: Kudyznudy.cz

Napsat komentář