Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Velká cena Nového Města nad Metují v athénském šplhu

Datum: 20.06.2018

Atensky_splh
Pokud nevíte, co je to athénský šplh, můžete se na něj příští sobotu 30. června podívat do Nového Města nad Metují. Jedná se o extrémní sportovní disciplínu navazující na tradici dávných olympijských her, ve které závodníci zdolávají výšku lana 14 m.
Poprvé byl tento sport zařazen do sportovní gymnastiky na prvních novodobých Olympijských hrách v Athénách roku 1896. Lano bylo zavěšeno na venkovním prostranství ve výšce 14 metrů a závodníci museli šplhat v tzv. „přednosu“. Kromě dosaženého času se tak hodnotilo i samotné provedení. Zařazení šplhu na této olympiádě bylo pravděpodobně motivovánoskutečností, že Athény byly námořním přístavem a že v té době byli místní námořníci v lanoví obřích plachetnic “jako doma”. Vítězem a jediným závodníkem, kterému se podařilo 14 m vyšplhat, byl domácí Nikos Andriakopoulos s časem 23,4 vteřin.

Šplh byl znovu zařazen do programu až na třetích olympijských hrách v St. Luis v roce 1904. Na dodržení extrémní výšky šplhu z Athén však mohla chybět závodnická základna námořníků a především však skutečnost, že poprvé byl do sportovní gymnastiky zařazen víceboj a závod družstev. Pro sportovní gymnasty – nářaďovce by byla výška šplhu až do 14 m nepřijatelná. Šplhalo se tedy jen do výše 25 stop(7,62 m). Vítězem závodu se stal americký gymnasta George Eyser s časem 7,0 vteřiny.

V novém Městě nad Metují se můžete těšit na extrémní výkonnostně-vytrvalostní závod v hlavní kategorii, kde závodníci šplhají do výše 14 m bez pomoci nohou, stejně jako na doprovodný program: ukázka parkouru, canisterapie – americký bulldog-vantti. Hlavnímu závodu předchází závod kategorií děti a mládež do 15 let v závodě na 3m dlouhém laně a kategorie dorost a dorostenky do 18 let na 4,5 m dlouhém laně, prostor zapojit se budou mít i návštěvníci a diváci. Závod začíná od 12:30, hlavní kategorie ve 14:00. Závod zároveň probíhá v termínu a místě konání minifestivalu U nás na zámku.

Záštitu nad závodem převzalo město Nové Město nad Metují.