logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Ropné pole Oseberg je pojmenované po vikingské lodi

Datum: 17.03.2022

viking-ship-museum

Oseberg (norsky Osebergfeltet) je mořské ropné pole v Severním moři, které se nachází 140 km severozápadně od města Bergen na jihozápadním pobřeží Norska. Název Oseberg si vysloužilo podle lodi Oseberg, jednoho z nejvýznamnějších norských archeologických objevů.

V roce 2004 byl zahájen pokus o stavbu kopie lodi Oseberg právě na základě těchto archeologických vykopávek. Do tohoto nového pokusu se zapojilo kolektivní úsilí norských a dánských profesionálních stavitelů, vědců a dobrovolníků na základě fotografií a laserových skenů. Během tohoto nového pokusu se zjistilo, že při původní obnově lodi došlo k porušení jednoho z nosníků, a loď tak byla neúmyslně zkrácena. Možná proto se několik dřívějších replik potopilo.

V roce 2010 byl zahájen nový projekt rekonstrukce s názvem Saga Oseberg. S využitím dřeva z Dánska a Norska a s využitím tradičních stavebních metod z doby Vikingů byla tato nejnovější loď Oseberg úspěšně dokončena. Nová loď byla spuštěna na vodu 20. června 2012 ve městě Tønsberg. Tentokrát si loď vedla dobře a v březnu 2014 úspěšně vplula na otevřené moře s cílem ve Færderu; loď si vedla velmi dobře a pod plnými plachtami dosáhla rychlosti 10 uzlů. Rekonstrukce tak byla úspěšná a prokázala, že loď Oseberg skutečně mohla plout v oceánských vodách.

 

Napsat komentář