logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Moře písku na jihu Čech před koupací sezónou

Datum: 04.06.2021

Vlkovské-pískovny-4

Vlkovské pískovny u Veselí nad Lužnicí jsou jedním z nejoblíbenějších míst pro letní vodní radovánky na jihu Čech. My se k nim vypravili ještě před tím, než letošní koupací sezóna začne. S ohledem na chladné a proměnlivé pozdně květnové počasí jsme si výlet užili bez davu turistů v poklidné atmosféře krajiny opožděně se probouzející v chladném a deštivém jaru k plnému životu.

Pískoven je v místě několik. Největší z nich je čtyřicetihektarová Vlkovská pískovna, která vznikala v letech 1952-1986 jako pozůstatek těžby písku. V jejím okolí jsou další vodní plochy – Veselí, Veselí I, Horusice a Horusice I. Pro letní radovánky je nejvyužívanější východní část největší z pískoven s rozsáhlými písečnými plážemi a místy pro občerstvení.

Nicméně přijdete-li do lokality od parkoviště u rybníka Švarcenberk, budete mít po pravé ruce nejjižnější z vodních ploch – Horusickou pískovnu. Tu z východu obtéká Lužnice, jejíž tok pokračuje mezi vodními plochami v podobě ještě nepříliš široké říčky až do centra Veselí nad Lužnicí, kde se do ní zprava vlévá Nežárka.

Kolem Veselských pískoven vede sedmikilometrová naučná stezka. Kolem Horusických pískoven pak směřuje zelená turistická stezka, která v jižní části sleduje tok Lužnice a v severnější vede po opačném břehu pískoven prakticky až k místu, kde se Zlatá stoka vlévá do Lužnice. Ostatně, kdo se chce vyhnout turistickým trasám, může sledovat tok řeky po cestičce mezi jezery a dojít podél ní až do centra Veselí nad Lužnicí.

Během chladného jarního dne je lokalita opuštěná a dříme svým klidem. Narazíte maximálně a rybáře. Procházka působí uklidňujícím dojmem.
Unikátem oblasti je písečný přesyp v jihovýchodní části Vlkovské pískovny, který vystupuje 4 až 6 metrů nad okolní krajinu a rostou na něm vzácné pískomilné druhy rostlin.

Text a foto: Marek Síbrt

Napsat komentář