logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Moravskoslezská Technotrasa aneb Po stopách industriálního dědictví

Datum: 21.06.2019

Osoblazska uzkorozchodka

Vyzkoušejte si na vlastní kůži, jaké to je sfárat do hlubin uhelných dolů, zažijte pocity vojáka ukrývajícího se v bunkru anebo se projeďte parním vlakem po úzkokolejce. To je pouze zlomek zážitků, které můžete zažít na Moravskoslezské Technotrase spojující výjimečné industriální památky severní Moravy a Slezska.

Minout byste neměli Ostravu, jejíž železárenskou minulost připomíná bezmála 200 let starý areál Dolních Vítkovic. Tady si budete připadat jako hrdinové románu Julese Verna, v němž se historie snoubí s budoucností. Na vyhlídkovou věž Bolt Tower, která vyrostla přímo na vysoké peci, vás vyveze skipový výtah a spoustu zábavy i poznání si užijete v interaktivním Světě techniky.

Za příběhem uhlí na Ostravsku se vydejte na Landek. Právě tady totiž “černé zlato“ používali již pravěcí lidé – jako jedni z prvních na světě! V Landek Parku vás v největším hornickém muzeu v Česku seznámí s těžbou uhlí bývalí horníci, s nimiž sfáráte výtahem, který kdysi opravdu vozil havíře.

Naprosto úžasný zážitek spojený s těžbou uhlí vás čeká také v bývalém Dole Michal, kde budete mít neodbytný pocit, že horníci to tady nikdy neopustili a že se k vám za chvíli přidají v řetízkové šatně, ve výdejně svačin nebo v “lampovně“. Až si to tu prohlédnete, můžete si obraz Ostravy doplnit prostřednictvím poutavých interaktivních výstav v Hasičském muzeu, Železničním muzeu či Expozici historických motocyklů.

Je-li vaší srdcovkou vše, co je spojeno s dopravou, nesmíte si nechat ujít návštěvu Technického muzea Tatra v Kopřivnici! Prohlédnout si tady kromě jiného můžete i první automobil v Rakousko-Uhersku a nákladní vůz, za jehož volantem vyhrál Karel Loprajs Rallye Dakar! Pokud vás víc zajímají vlaky, bude pro vás tím pravým místem Vagonářské muzeum na zámku ve Studénce a nebo vyrazte na Osoblažsko a projeďte se opravdovým parním vlakem po úzkokolejné dráze!

A když už budete v Jeseníkách, navštivte historickou kosárnu v Karlovicích, kde nahlédnete do venkovského života ještě před stoletím páry. Jeho připomínkou jsou také větrné a vodní mlýny v Moravském Kravařsku. Navštívit můžete dva – vodní mlýn Wesselsky ze 16. století, který stojí nedaleko Oder a schází mu jen jediné – opravdový vodník, a větrný mlýn v Bravinném u Bílovce jako vystřižený z pohlednice z Holandska.

Moravskoslezská Technotrasa má pro každého nadšence techniky něco. Ti, kteří se zabývají vojenskou historií, ocení skvěle za­cho­valou pevnost u Darkoviček a pěchotní srub Na trati nedaleko Bohumína. Zlatavou tečkou za putováním po industriálních klenotech může být pivo čerstvě načepované přímo v pi­vovaru Radegast v No­šovicích, kde vás navíc seznámí s tajemstvím výroby tohoto moku.

Napsat komentář