Ledová kra o velikosti New Yorku se brzy může odlomit od Antarktidy, varuje NASA
Podle NASA se může obří ledová kra o velikosti města New York brzy odtrhnout od šelfu Brunt Ice v Antarktidě. Tento bílý kontinent bojuje v posledních dekádách s velkým úbytkem své ledové plochy. V letech 1970 až 1990 každý rok přicházela o 40 miliard tun ledové hmoty. V následujících letech až do současnosti toto číslo vzrostlo více než šestinásobně – na 252 miliard tun za rok.
Pokud by se oddělila část o rozloze 1700 čtverečních kilometrů, bylo by to největší odtržení ledové kry, které bylo doposud monitorováno. To začalo od příjezdu britského průzkumníka Ernesta Shackletona v roce 1915. Průrva, díky které by mohlo dojít k odtržení, byla po dobu 35 let nevýrazná, až do roku 2012, kdy podle Britského antarktického průzkumu satelity nejprve zjistily známky činnosti. V současné době prasklina postupuje na sever rychlosti asi čtyři kilometry ročně k prasklině v ledové prasklině známé jako Halloween Crack, který byl poprvé zpatřen v říjnu 2016.
Jakmile se tyto praskliny setkají, očekává se, že tato obrovská část kry se oddělí. V posledních letech zvyšování globálních teplot zrychlilo tání ledu na Antarktidě, což způsobilo odtržení několika velkých velkých ker, včetně masivního ledovce o velikosti Moravskoslezského kraje, který se v červenci 2017 oddělil od ledovce Larsen C.
Vědci se v Antarktidě snaží zjistit více o přirozených obdobích pohybu ledu. Zkoumají miliony let staré ledové jádra, které můžou obsahovat cenné informace o teplotách a atmosférickém složení.