logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Nová generace klimatických modelů: Zvýšené sněhové srážky vyrovnají zvyšování hladiny moří v důsledku tání antarktického ledového příkrovu.

Datum: 15.09.2021

Jakobshavn-Glacier-Greenland-2048x1536

Nová studie předpovídá, že případný vzestup hladiny moří na nejjižnějším kontinentu světa bude kompenzován nárůstem sněhových srážek v souvislosti s teplejší polární atmosférou. Pomocí moderních metod výpočtu předpokládaných změn hladiny moří vědci zjistili, že oba ledové příkrovy Grónska a Antarktidy reagují odlišně, což odráží jejich velmi odlišné místní klima.

Práce, která byla nedávno publikována v časopise Geophysical Research Letters, vychází z nové generace klimatických modelů, které jsou použity v nově zveřejněné šesté hodnotící zprávě Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC), která přezkoumává vědecké, technické a socioekonomické informace týkající se změny klimatu.

Na projektu se podílelo více než 60 výzkumných pracovníků ze 44 institucí, aby poprvé vytvořili prognózy zvyšování hladiny moří z ledovců. Tento konkrétní článek se zaměřuje na jeden aspekt celého projektu, a to na to, jak se nová generace projekcí klimatických modelů použitých v současných hodnoceních IPCC liší od první generace, pokud jde o jejich dopad na ledové příkrovy.

Nejnovější zjištění naznačují, že společnost by měla počítat s vyšší hladinou moří, a shodují se prakticky se všemi předchozími odhady růstu mořské hladiny v tom smyslu, že vědci očekávají, že hladina moří bude stoupat i po roce 2100, a to s největší pravděpodobností stále rychleji.

Napsat komentář