Jarní prázdniny na Šumavě? Sjezdaři si zalyžují, běžkaři musí jezdit opatrně a na starých lyžích

Sjezdové lyžování na Lipně, Zadově a Kvildě

Běžkaři si zalyžují na Modravě a Zadově
Milovníci běhu na lyžích si musí dát pozor na sjízdnost jednotlivých úseků. Aktuální informace z Bílé stopy přinesou radost těm, kteří se pohybují v okolí Modravy. Zítra ráno, tj ve středu 12. února 2020 se budou strojově upravovat tyto trasy: Modrava – Březník (7,5 km), Na Ztraceném – Ptačí nádrž – Černohorská nádrž – Modravský most (4,2 km) a Ptačí nádrž – Černá hora – Pramen Vltavy (5 km). Trasy budou upravovány na klasiku, ostatní cesty není bohužel možné vzhledem k nedostatku sněhu zatím strojově upravovat. Na Modravě je aktuálně 2,7 °C, zataženo, fouká silný vítr a na cesách a v lesích leží 10 až 50 cm sněhu.
Na Zadově – Churáňově je momentálně oblačno a větrno, teplota se pohybuje na -2 °C. Výška sněhu mimo sjezdovky je do 13 cm, nového sněhu napadlo cca 10 cm. Sníh je prachový a přefoukaný. Stopy se zatím strojově neupravovaly, jejich úprava proběhne max. zítra (12. 2.) dopoledne. Upraven bude okruh Zadov – Churáňov, pro úpravu ostatních tras je potřeba více přírodního sněhu. Nejvíce vytížená je v těchto dnech trasa Zadov – Pláně – rozhledna, a to jak běžkaři, tak i pěšími turisty. Ze Zadova směrem na Kobylu až k odbočce k rozhledně a dále na Pláně je vytvořen po levé straně (z Plání směrem k rozhledně a až na Zadov po pravé straně, v terénu označeno tabulkami), zpevněný, asi 1,5 m široký pruh, určený pouze pro pěší! Prosíme pěší turisty, aby využívali tento pruh a neničili pěší chůzí, kočárky nebo sáněmi trasu upravenou pro lyžaře. Na trase zároveň dbejte vzájemné ohleduplnosti.
Okolí Kvildy není na sníh příliš bohaté. Výška sněhu se pohybuje od 10 do 50 cm (ve vyšších polohách). Na Kvildě je zataženo, fouká silný nárazový vítr, teplota nepřevyšuje -2°C. Vzhledem k počasí se stopy zatím stojově neupravují. Obzvláště na Kvildě platí doporučení NP Šumava nevstupovat do lesních porostů a na turistické stezky vedoucí lesními porosty. Pokud však budete vyrážet do terénu, dbejte zvýšené opatrnosti, stále hrozí pády stromů. Ani v okolí Železné Rudy není situace lepší. Teplota se tu pohybuje od 3° do -3° C a tále fouká silnější vítr. Skiareál Špičák není v provozu. Stopy na běžky se strojově kvůli nedostatku sněhu neupravují.
Vyrazte do přírody na sněžnicích nebo pěšky
Vzhledem k nízké výšce sněhové pokrývky se můžete vypravit do přírody i bez lyží. Budou vám stačit pevné boty a nordic walking hůlky. Z Kvildy se můžete vydat po Bučinské cestě na Bučinu. Běžkaři využívají vyšlapanou “stopu” po Vltavské cestě k Pramenům Vltavy a na Bučinu. Prosíme proto o ohleduponost, stopy jsou letos na Šumavě vzácné… Zároveň upozorňujeme na doporučení NP Šumava nevstupovat do lesních porostů a na turistické stezky vedoucí lesními porosty. V terénu proto dbejte zvýšené opatrnosti, stále hrozí pády stromů.
Pěkný pěší výlet doporučujeme také kolem Antýglu po NS Vchynicko-Tetovským kanálem anebo okolo Vydry. V oblasti Železnorudska je krásná například trasa z Železné Rudy na Pancířský hřbet, která vede přes Hůrecké slatě do údolí Křemelné, odkud přes zasněžené pláně vystoupáte na horský hřeben k vrcholům Můstek, Habr a Pancíř. Vypravit se můžete také na Čertovo a Černé jezero.
Na Novopecku buďte vzhledem k nebezpečí pádu stromů, větví nebo špiček stromů opatrní a pokud možno nevstupujte do lesních porostů.
Národní park Šumava nabízí také pravidelné vycházky na sněžnicích. Namátkou zmíníme několik termínů: ve čtvrtek 13. 2. se jde okolím Chalupské slatě, v pátek 14. února v okolí Kvildy, ve středu 19. února si vyšlápnete na Modravskou horu a zajímavá bude i vycházka s názvem Kolem Pranýře za výhledy, která se koná v úterý 25. února přes Šibeniční vrch a vrch Vinice. Podrobné informace k vycházkám naleznete na webu NP Šumava. Na akci se prosíme předem přihlašte přes webové stránky NP Šumava.
Za pozorováním jelenů, rysů a vlků
Nechce se vám sportovat? Pak zařaďte do svých programů výlety za jeleny, rysy nebo vlky. Čeká fantastická podívaná buď v okolí Kvildy anebo u Srní. Když pojedete ze Sušice na Modravu, kousek za Srním objevíte Návštěvnické centrum národního parku Šumava. V něm je připravená expozice o životě šelem se zvukovými záznamy i filmy, ale to nejlepší na vás čeká venku. Značená vlčí stezka vede od návštěvnického centra k výběhu, kde na vlastní oči uvidíte vlčí rodinku. Výběh má rozlohu zhruba tři hektary, vy si šelmy prohlédnete z 300 metrů dlouhé dřevěné lávky. Podle lidí ze správy národního parku nemusíte mít strach, že byste vlky nenašli – výběh je přehledný a vlci jsou poměrně akční, takže jsou stále v pohybu. Že by nebyli vidět se tak stane opravdu jen málokdy. Areál je otevřený denně od 8:30 do 15:30 hodin zdarma až do konce března, v dubnu bývá zavřeno.
S divokými zvířaty se můžete tváří v tvář potkat také poblíž Návštěvnického centra na Kvildě. Stojí přibližně v polovině cesty mezi Kvildou a Jezerní slatí, jeho expozice je zaměřená na jelení zvěř a podobně jako u Srní i tady se můžete vydat na vycházkový naučný okruh do okolních lesů. Měří necelé tři kilometry a prochází přímo devítihektarovým jelením výběhem. Chcete-li jeleny skutečně vidět, musíte se chovat tiše a obrnit se velkou trpělivostí. Od února 2020 je “u jelenů” přístupná nová pozorovací věž. Je vysoká sedm metrů a bude na ní možné vystoupat celoročně. Turisté ji mohou využít i v době jelení říje, kdy je pozorovací centrum běžně nepřístupné.
Nezapomeňte se podívat také k výběhu, kde žije rys David. Toho jako několikaměsíční kotě srazilo auto a po sérii operací si už tak zvykl na lidi, že jeho vypuštění do volné přírody by bylo obrovským rizikem. Před dvěma lety se k němu připojila i rysí samička Kate z Německa, narozená v zajetí. Rysové mají svůj výběh také nedaleko Návštěvnického centra a dostanete se k němu po okruhu “Jelení naučné stezky”. Ten vede z Návštěvnického centra a je 2,5 km dlouhý. Návštěvnické centrum a stezka jsou otevřené denně od 8.30 do 15.30 hodin zdarma. Každý týden je připraveno až osm komentovaných prohlídekjak k jelenům, tak rysům, z toho o víkendech jsou naplánovány dvě vycházky.