logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Mikulášská nadílka ve středních Čechách

Datum: 01.12.2021

Kolinska_reparska_drazka

Začátek prosince patří Mikuláši rozdávajícímu dárky, čertům, ze kterých jde strach, a andělům, které čertovské obchůzky milosrdně doplňují. Letošní pandemická situace opět neumožňuje užít si čertovské bujaré veselí ve velkém, děti o ně ovšem přijít nemusí, a to ani mimo své domovy. Nedojde-li ke změnám ve vládních opatřeních, bude možné užít si o víkendu například Čertovské jízdy na Kolínské řepařské drážce, potkat mikulášský kočár v Zooparku Zelčín anebo si počkat na mikulášskou nadílku při účasti v tvořivé dílně v Říčanech u Prahy. Řepařská drážka se otevírá mimo sezónu jen při výjimečných příležitostech, Zoopark mohou milovníci zvířat a přírody i přes zimu individuálně navštívit každý den. 

Kolínská řepařská drážka, která dříve sloužila k dopravě cukrové řepy do místních cukrovarů a dnes je oblíbeným místem rodinných výletů, se pro návštěvníky výjimečně otevírá i mimo sezónu. Je tomu tak i při příležitosti konání Čertovských jízd o víkendu 4. a 5. prosince. Vlaky s odjezdem v 9:45, 11:00, 12:15, 13:30, 14:45 a v 16 hodin budou taženy parní lokomotivou. Pro děti bude po celý víkend připravena mikulášská nadílka, k dispozici bude také občerstvení. Všichni návštěvníci se při příchodu musejí prokázat dokladem o bezinfekčnosti a dodržovat náležitá související protipandemická opatření.  

Zoopark Zelčín na Mělnicku je i v zimním období pro všechny příznivce zvířat a přírody otevřen denně, a to od 9 do 16 hodin. V neděli 5. prosince navíc bude areálem projíždět Mikuláš s čertem a andělem v pohádkovém kočáře. První stovka dětí, kterou výprava v celém zooparku potká, dostane mikulášský balíček. Návštěvníci při individuálních prohlídkách jistě ocení úpravy v areálu, ke kterým došlo v období nuceného uzavření během letošního roku. 

Kdo spíš, než sychravé zimní počasí, ocení (nejen) domácí teplo, může se přihlásit na tvořivé rodinné odpoledne, které pořádá Muzeum Říčany dne 5. prosince. Vyrábět se budou ozdoby ze slámy a těsta, korálkové hvězdy, plstěný anděl a svíčky ze včelího vosku. Akce je vhodná pro děti od šesti let, z důvodu omezené kapacity je ovšem nutná předchozí rezervace místa. Muzeum je připraveno i na distanční tvoření. Pro zájemce, kteří se zúčastnit nemohou, nabízí muzeum pět tvořivých balíčků, obsahujících podrobný návod i materiál na individuální předvánoční tvoření. Děti se během odpoledne mohou těšit také na mikulášskou nadílku. 

„Krásné a oblíbené adventní trhy ve středních Čechách jsou zrušeny a ruší se i ostatní připravené akce, což nás pochopitelně velmi mrzí. U akcí, které se konat mohou, prosíme v zájmu všech o dodržování všech nutných opatření. Než se na akce vypravíte, vždy zkontrolujte, zda nedošlo ke zrušení akce anebo jiné podstatné změně, která by vám mohla předvánoční výlet narušit,“ dodává Jakub Kulhánek, vedoucí

Napsat komentář