logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Hruboskalské skalní město

Datum: 27.09.2018

Hruboskalsko IMG_1634
Nejdokonaleji vyvinuté české skalní město, které je tvořeno desítkami různě tvarovaných skalních věží z křemenných pískovců. Stěny věží dosahují výšky až 80 metrů a ty nejvyšší z nich jsou známy pod názvy Maják, Kapelník a Dračí skály. Neustále působící zvětrávání i nadále vytváří ve skalách římsy, škrapy a voštiny.
Hruboskalsko patří mezi nejznámější skalní města a je charakteristické impozantními věžemi dosahujícími výšky až 55 metrů a strmými kaňony.

Po hřebenové cestě vede červeně značená Zlatá stezka Českého ráje s řadou vyhlídkových míst, jako je vyhlídka Na Kapelu, vyhlídka U Lvíčka, rozhledna Hlavatice. Pod Mariánskou vyhlídkou, která leží při žlutě značené turistické trase, se nachází symbolický hřbitov zahynulých horolezců.

Vlastní skalní město, nebo-li “Skalák”, se nachází na severozápad od Zlaté stezky Českého ráje. Díky poměrně malé odolnosti pískovce a stálému působení řady vlivů nacházíme ve skalách nesmírné bohatství tvarů a forem. I proto je Hruboskalsko oblíbenou oblastí horolezců.

Oblast rozkládající se na jihozápad od Zlaté stezky se nazývá Údolíčka. Zde můžete navštívit krásnou ukázku lidové architektury Kopicův statek s nedalekými skalními reliéfy.

V oblasti Hruboskalska je také možné navštívit jeden z nejstarších hradů Českého ráje – hrad Valdštejn, nebo se rozhlédnout po okolí z vyhlídkové věže zámku Hrubá Skála.

Napsat komentář