logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Evropané v autech: Čech za průměrný denní příjem ujede 1000 km, občan Monaka 7x tolik

Datum: 13.08.2020

image

Člověk v České republice zemře na silnici téměř 3krát častěji než v Norsku. Češi jezdí více než 14letými auty a mohou si dovolit poměrně krátké cesty. Za svůj denní výdělek ujede Čech kolem 1000 km. Švýcar mezitím dorazí na samotný okraj Evropy a překoná přitom 3400 km.

Během prázdnin 2020 jsme nuceni odvrátit se od tradiční hromadné dopravy. Evropané nasedají do aut. Jak nákladné je cestování osobním autem? Přijde na to, proto experti rankomat.pl analyzovali data. Ceny benzínu se od sebe v evropských zemích výrazně liší. Cena paliva v Bulharsku je jen 60 % ceny v Monaku.

Ale když porovnáme úroveň výdělků, ukáže se, že obyvatelé Monaka i přes vysoké ceny paliva dojedou při tankování nádrže za svůj denní příjem mnohem dále.

Disproporce ve vzdálenosti, kterou ujedou za denní výdělek obyvatelé jednotlivých zemí, jsou obrovské. Denní výdělek průměrného Bulhara mu dovolí zakoupení paliva (v místních cenách) na 523 km trasy. Čech ujede 2krát dále – 1006 km. Obyvatel Monaka se vydá na opravu dalekou trasu – 6850 km.

Rozhodně nejlevnější benzin tankují obyvatelé středovýchodní Evropy. Ti ale také vydělávají neoddiskutovatelně nejméně. Obyvatelé nejbohatšího Monaka denně vydělají 21krát více než průměrný Bulhar.

Čech průměrně vydělá o 42 % více než v sousedství žijící Polák, ale dvakrát méně než Francouz nebo Brit.

 

Česká republika je oblíbenější než Malta

Co se cestovních preferencí obyvatel Evropské unie týče, představují naprostou většinu jejich cest tuzemské výlety. Jen 29,5 % všech cest jsou výlety mimo hranice země původu.

Země, která se vyznačují tím, že většina cest jejich obyvatel vede do zahraničí, jsou Belgie, Lucembursko, Malta a Slovinsko.

Nejoblíbenější destinací je pro obyvatele EU Španělsko (více než 20 % zahraničních cest obyvatel unie). Na druhém místě se ocitla Itálie (více než 15 %), stupně vítězů uzavírá Francie (necelých 9 %). Česká republika obsadila až 13. místo (2 % zahraničních cest), za Belgií, Švédskem nebo Polskem, ale stále před Maltou.

Mimo Evropskou unii jsou nejčastější cíle cesty Velká Británie, Spojené státy a Švýcarsko. Takže stejně, především Evropa.

Cesta za 140 euro

Průměrné výdaje Evropanů na jednu cestu se pohybují od 135 EUR do 827 EUR. Nejvíce utratí Norové, obyvatelé Lucemburska a Švýcarska. Nejméně obyvatelé středovýchodní Evropy: Rumuni, Češi a Bulhaři.

Češi neutrácejí příliš – 140 EUR. Méně už v celé Evropě vydají jen Rumuni. Slováci za jednu cestu statisticky utratí o 100 EUR více.

Napsat komentář