logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Cestovatelské trendy 2024: Zájem Čechů o exotické destinace roste

Datum: 21.02.2024

Ibiza-plaz (1)

Přestože i letos Češi budou létat především do tradičních evropských destinací, projevují také stále větší zájem o vzdálenější části světa. Každý desátý cestovatel si již na Kiwi.com rezervoval vzdálený let do zahraničí, přičemž mezi nejčastější volby patří Thajsko (23% nárůst oproti loňskému roku), Filipíny (17,6% nárůst), Spojené státy (32,7% nárůst) a Spojené arabské emiráty (11,7% nárůst oproti roku 2023).

Češi jsou ve svých cestovatelských dobrodružstvích rok od roku odvážnější. Letos plánují prozkoumat naprostou většinu kontinentů, a i když 77 % cest by mělo směřovat do Evropy, stále populárnější jsou země jako Vietnam, Srí Lanka, Indonésie, Malajsie, Mexiko a Japonsko. “Exotické destinace jsou v posledních letech stále oblíbenější. Češi se nebojí poznávat vzdálené země na vlastní pěst a stále častěji plánují cesty zcela sami,” říká Eliška Řezníček Dočkalová, viceprezidentka pro zákaznickou zkušenost ze společnosti Kiwi.com.

Kiwi.com také odhaduje, že se letos změní způsob, jakým Češi nejčastěji cestují. V současné době jsou nejoblíbenější lety na krátké vzdálenosti (0-1 499 km) a na střední vzdálenosti (1 500-3 999 km), které tvoří 58 %, resp. 31 % všech cest. Rostou však i dálkové lety (+4 000 km), které podle rezervovaných letenek letos představují 11 % všech cest.

Češi své lety plánují s předstihem, téměř třetina z nich si rezervuje letenky zhruba čtvrt roku dopředu, 14 % lidí si je kupuje letenky půl roku dopředu. Oproti loňskému roku si čeští cestovatelé rezervují letenky na letošek v průměru o dva týdny dříve.

Desetina Čechů, kteří si rezervují zpáteční letenku na Kiwi.com, plánuje pobyt delší než 11 dní, 15 % se vydává na cestu trvající 7 až 10 dní, 18 % pak plánuje pobyt v zahraničí na 4 až -6 dní, zatímco zbytek (57 %) volí kratší výlety do města do tří dnů.

Letos zatím Češi, kteří si rezervují své lety přes Kiwi.com, utratili za letenky v průměru 170 EUR. Za cesty na krátké vzdálenosti zaplatili přibližně 103 €, lety na střední vzdálenosti vyšly Čechy na 165 €, zatímco cena dálkových letů se letos snížila v průměru na 570 €.

Ondřej Šveda

Napsat komentář