logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Do Švédska přes Öresundský most

Datum: 20.07.2023

Malme1 Oresundsky_most Malme1 Malme-primorsky_park Goteborg1 Goteborg2 Goteborg4 Goteborg5 Goteborg6 Goteborg7 Goteborg3 Volvo-Museum Volvo2 Volvo3

Pokud se rozhodnete navštívit Švédsko, nemusíte tam už plout lodí. Z České republiky se tam dostanete přes mosty spojující jak jednotlivé dánské ostrovy, tak i přes Öresundský most z Dánska do Švédska. Konkrétně z Kodaně do Malma. Jeden směr vás vyjde na necylých 1.500 Kč a platí se až na švédské straně. Zaplatit můžete i kartou. Pokud zaplatíte v hotovosti v eurech, obsluha se vás zeptá, jestli chcete vydat v dánských nebo ve švédských korunách. Jelikož jste už ve Švédsku, je dobré si vzít nějakou malou hotovost ve švédských korunách.

Po sjezdu z mostu se budete blížit k prvnímu švédskému městu Malmö. Je třetí největší švédské město po Stockholmu a Göteborgu a je jedním z nejprůmyslovějších měst ve Skandinávii a přes původní velmi industriální vzhled je dnes městem příjemným ke strávení minimálně jednoho dne pobytu ve Švédsku. Jen pozor na časově omezené stání na parkovišti. Parkoviště před městem nejsou placená, ale je tam omezená doba parkování na 4 hodiny, takže musíte mít za předním sklem parkovací kotouč. Pokud na to zapomenete, velmi pravděpodobně se vám za stěračem objeví pokuta ve výši 600 švédských korun (SEK). 

Parkování je u přímořského parku a do města vám to zabere zhruba půlhodinku příjemné procházky. Samotné Malmö nás mile překvapilo. Je tam spoustu restaurací s částkami stejnými jako v Dánsku. S tím rozdílem, že za švédskou korunu zaplatíte dvě naše, kdežto dánská koruna vás stojí přes 3 Kč. Steak vás vyjde na 180 SEK (360 Kč), presso na 24 SEK (48 Kč), pivo 0,3 na 45 SEK (90 Kč), v Dánsku máte steak na 180 DKK (580 Kč) presso za 22 DKK (70 Kč) a třetinka piva za 48 DKK (150 Kč).

Do Göteborgu je to z Malmö 3 hodiny autem. Ve Švédsku se za dálnice ani silnice neplatí, stejně jako v Dánsku. Platíte pouze za Öresundský most a v Dánsku ještě za most mezi ostrovem, kde se nachází město Odense a ostrovem na kterém je hlavní město Dánska Kodaň – to vyjde zhruba v přepočtu na 800 Kč, toť vše. V Norsku ale platíte i za přejezdy na některých soukromých silnicích (nemusí to být ani dálnice).

Göteborg je druhé největší švédské město s půlmilionem obyvatel. Jak jsem už psal je 3 hodiny autem od Malmö a stejně jako jeho jižnější soused je rovněž považován za studentské město. Na dvou zdejších univerzitách studuje zhruba 60 000 studentů, což je vůbec nejvíce v celé Skandinávii. Nazývá se také „zeleným městem“ nebo „nešvédským městem“, neboť je v něm spousta parků. Kdysi byl Göteborg takovou enklávou pašeráků v rámci území ovládaného Nory.
Počasí ve Švédsku není zdaleka tak často bez deště jako v typických jižních dovolenkových destinacích. Co dělat v Göteborgu, když prší? Jeden tip za všechny. Jeďte do Muzea Volva – je to tak 20 minut autem. A když už pokud máte plug-in hybrida s typickým dojezdem 40-50 km, tak ani nemusíte přecházet na hybridní pohon. Jen na elektrický to zvládne v pohodě. I nabíječek na plug-iny jsou ve městě mraky.
Samotné muzeum Volva je tak na hodinku či dvě. Možná tři, když si tam zajdete i do jejich bufetu s kávou ve stylu Ikei – jak jinak, je to Švédsko. Vstupenka do muzea stojí 160 SEK.
Viděli jste Jamese Bonda s Rogerem Moorem? Tak ten neřídil Aston Martina, ale řídil tohle Volvo, model P1800. To je tam taky. Pokud v muzeu strávíte přes 2 hodiny, tak to může být právě díky tomuto autu. Nutí vás to vracet se k němu. Já se tam vrátil 3x, byť bylo po schodech v patře. Prostě Volvo je značka, na kterou jsou Švédi hrdí. Dobrá čtvrtina aut na silnicích ve Švédsku je právě Volvo a dobrá čtvrtina Švédek jsou blondýny.
Takže vivat Švédsko.
René Pajurek

Napsat komentář