logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Pavel Janouškovec – „Když jsem šel krajinou výstavu“ z cyklu výstav „Neobjektivní nerealita“

Datum: 22.08.2020

Janouskovec

Město Kynšperk nad Ohří a Městské kulturní středisko v Kynšperku nad Ohří představí dílo plzeňského výtvarníka Pavla Janouškovce.

V termínu od 3. do 30. září 2020 představí Městské kulturní středisko v Kynšperku nad Ohří ve výstavní síni Panský dům výstavu abstraktních obrazů plzeňského malíře, grafika a fotografa Pavla Janouškovce (*1961). Tato výstava se koná pod záštitou starosty města Kynšperk nad Ohří, pana Ing. Tomáše Svobody.

od 3. do 30. září 2020 ve výstavní síni Panský dům, Maxima Gorkého 1, Kynšperk Nad Ohří

vernisáž 3. září 2020 v 17 hodin.

„Pro svou další letošní samostatnou výstavu nazvanou „Když jsem šel krajinou “ z cyklu výstav „Neobjektivní nerealita“, vybral Pavel Janouškovec převážně nová díla vznikající v jarních měsících letošního roku, kdy pandemie ochromila chod naší společnosti, a kdy měl Pavel dostatek času čerpat inspiraci z přírody, která je nevyčerpatelným zdrojem námětů pro jeho tvorbu. Základním inspiračním prvkem, který autora stále fascinuje, je hra světla, tvarů a barev, které se v krajině mění vlivem působení světla a času. Rovněž tak jej oslovuje a nutí k zamyšlení základní stavební „tvarosloví“ krajiny, které ve svých dílech následně redukuje na základní grafické prvky, jako jsou tvar, gesto, struktura a linie.“ řekla nám úvodem kurátorka této výstavy Mgr. Petra Janouškovcová.

Specifická poetika obrazů Pavla Janouškovce spočívá v jejich schopnosti odvrátit naši mysl od každodenní a mnohokrát smutné reality, snaží se nás vytrhnout z monotónnosti všednodenních povinností, přenést nás z dobře organizovaných atributů naší existence, do nějakého prostoru, nějaké říše, kterou sami neznáme, ale máme možnost ji objevovat tak, abychom se pak následně, obohaceni o tento zážitek, mohli vrátit zpět ke skutečnosti tohoto světa, který nás obklopuje. Stručně řečeno, je to iluzivní, otevřený prostor umožňující širokou interakci diváka a autora, kdy autor ve svých dílech předkládá divákovi jakýsi „návod“ kudy by se měla jeho interakce s autorovými díly ubírat. Nemusíme tomu rozumět. Musíme jen cítit nutnost distancovat naše mysli od skutečných věcí kolem nás a každý z nás má jiný způsob, jak to udělat a kam směřovat své myšlenky. V díle Pavla Janouškovce si každý, kdo je ochotný obrazy skutečně vnímat a nechat je na sebe působit, najde svoji realitu, svůj děj, svoje drama i svoji iluzi…

„Volba výstavních prostor v Kynšperku nad Ohří nebyla pro mne zcela náhodná, neboť vystavovaná díla mají jistou souvztažnost k okolní přírodě. Náměty obrazů jsem čerpal nejen z přírody Slavkovského lesa, ale i z „měsíční krajiny“ kolem Sokolova, kdy tento kontrast mezi panenskou přírodou a industriální krajinou mne vždy velmi fascinoval.“ vysvětlil Janouškovec svůj výběr výstavních prostor pro připravovanou výstavu.

„Vzhledem ke komornějšímu charakteru výstavní síně v Kynšperku se výběr kolekce obrazů pro tuto výstavu soustředil hlavně na autorovy menší práce na plátně. Kolekce děl pro tuto výstavu je složena převážně z nejnovějších autorových obrazů vzniklých v roce 2020.“ doplnila kurátorka Petra Janouškovcová.

Pro letošní rok Pavel Janouškovec kromě autorské výstavy ve výstavní síni Panský dům v Kynšperku nad Ohří (3. – 30. září) zrealizoval (3. až 30. srpna) již v rámci cyklu výstav „Neobjektivní nerealita“ výstavu v prostorách zámku ve Zlíně a následně připravuje výstavu v Galerii Divadla Pod Palmovkou v Praze (17. října – 21. listopadu), která zakončuje tento cyklus. Pro rok 2021 připravuje autor ke svým šedesátinám retrospektivní výstavu (3. – 30. 11. 2021) v Galerii Jiřího Trnky v Plzni.

 

O autorovi: Pavel Janouškovec, (*1961) v Plzni, malíř, grafik, fotograf. Autor žije a tvoří v Plzni. Studoval v letech 1977 – 1983 v ateliéru akademického malíře Jaroslava Šindeláře a Jiřího Patery. Autor od roku 1984 pravidelně vystavuje na celé řadě samostatných výstav nejen v České republice, ale i v zahraničí (USA, Belgie, Holandsko, Německo atp.), dále také na celé řadě skupinových výstav jako například: Pocta Vincentovi, Klatovy (Galerie U Bílého jednorožce, červenec-srpen 1990), International Group Exhibition, Brunssum, Holandsko (1993, 1995), Euro – Arts 99, Schinveld, Belgie (1999 – cena za malbu), Kolorismus, Jiří Patera a jeho škola v Plzni (Galerie města Plzně září-říjen 2003) atd. Autor je členem Syndikátu novinářů ČR.

Napsat komentář