logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Klášter Chotěšov bude hostit výstavu “3 V KLÁŠTEŘE”

Datum: 22.04.2022

3_v_klastere

Letošní program výstav výtvarných děl ve výstavních prostorách Kláštera Chotěšov zahájí jako první výstava s názvem „3 V KLÁŠTEŘE“, což je společná výstava 3 známých českých výtvarníků, a to Ivana Bukovského, Pavla Janouškovce a Borise Jirků. Výstava se koná pod záštitou ministra kultury Mgr. Martina Baxy.

Ve třech rozměrných sálech konventu, na téměř 600 m2 výstavní plochy, představí tito autoři svoji tvorbu z posledních let. Jednoznačně se tak jedná o největší výstavu současné moderní malby v západních Čechách v poslední době.

Hlavním rysem celkové koncepce výstavy je určitá forma uměleckého vstupu děl moderního malířství současnosti citlivě implementovaná v prostorách architektury původně barokního kláštera, kde se snoubí prostory již částečně zrekonstruovaného interiéru s prostory nesoucími znaky opotřebovanosti let dávno minulých, což umožňuje určité prolnutí dvou disciplín, kde architektura dávných let, její genius loci, poskytuje možnosti prezentace uměleckých děl současnosti, která vdechnou prostorám, byť jen dočasně, duši.

Boris JIRKŮ – SAMI DOMA BLUES, 2011

Obrazy Ivana Bukovského jsou charakteristické použitím geometrických tvarů či prvků v kontrastu s pastózně nanášenou strukturou charakterizující či evokující jistou organickou hmotu. Tímto specifickým konstruktivně živočišným pojetím malby dosahuje Ivan tolik žádaného kontrastu, který maximalizuje napětí a divácký zážitek v jeho dílech, ale současně tím i reflektuje různé momenty obecné lidské existence. V přímém kontrastu s díly Ivana Bukovského naopak stojí obrazy Pavla Janouškovce, který se ve své tvorbě pomocí barev a valérů snaží zachytit prchavý okamžik tvaru, gesta, struktury či linie, znaku vymezeného prostorem za ní. Pavlova výtvarná sdělení jsou primárně budována na bázi vnitřních zážitků, které formou abstraktních znaků a prostředků výtvarného umění vkládá do dialogu mezi sebou, svým prožitkem z reálné krajiny a divákem. Posledním z vystavujících autorů je Boris Jirků. Hodně jsem přemýšlela jak vlastně uchopit Borisovu tvorbu, pro kterou je typický její figurativní charakter, kde hraje významnou roli dynamická perspektiva a výrazná barevnost. Jeho tvorba je podobenstvím současného moderního života – pitoresknost, expresivita, mnohdy až absurdnost obrazových příběhů se často blíží jakémusi záznamu ve snu prožité grotesky. Myslím si, že asi nejpřesnější charakteristikou jeho tvorby jsou jeho vlastní slova: „…Definoval jsem si výtvarné umění pro sebe tak, že je to autentická zpráva o nás a o našem světě, která nesmí nudit. Kterou za nás nemůže udělat nikdo jiný, nikde jinde na světě…“

Vystavují autoři v Klášteře Chotěšov (zleva Boris Jirků, Ivan Bukovský a Pavel Janouškovec).

Budu ráda, když tato výstava, vystavená díla a jejich vzájemná interakce, v kontrastu s architekturou kláštera, osloví diváka intenzivněji, prohloubí jeho zážitek, pomůže iniciovat moment pro otevření dialogu mezi divákem a vystaveným dílem a podnítí schopnost proměňovat naše vnímání, obohacovat ducha a zhodnocovat.

Potěší mne, když některým, uměním nepolíbeným návštěvníkům, ukáže novou cestu a pomůže jim vnímat umění, a všem ostatním poskytne příjemný zážitek z vystavených děl.

Petra Caf Janouškovcová
Kurátorka výstavy

Napsat komentář