logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

5 nejzajímavějších začínajících firem v Africe

Datum: 30.04.2019

iRokov

O podnikání v Africe mnoho Evropanů moc neví. Afrika je ale krajinou příležitostí a podnikatelů, kteří hledají způsoby, jak pomoci Africe růst. Podnikatelský duch je v některých částech Afriky omamný a jde z něj cítit energie. Tady přinášíme pět nejzajímavějších nových firem na tomto kontinentu.

1. Konga, spuštěná v roce 2012, je on-line nákupní služba v Nigérii. Konga plánuje tento rok rozšířit své služby i do dalších afrických zemí. Jejím cílem není stát se jen on-line nákupním centrem – ačkoli je v tom už docela úspěšná – ale umožnit jiným firmám dělat vlastní e-commerce. Více než 10 000 obchodníků se již na této platformě zaregistrovalo a příjmy neustále rostou.

2. M-KOPA je keňská společnost, která vyrábí sluneční energii za dostupnou cenu, což je mnohem bezpečnější a méně nákladné než tradiční petrolejové lampy. Zákazníci mohou počítat s úsporou ročního příjmu během tří let používání solárních panelů M-KOPA. Navíc pomocí zařízení M-KOPA mohou také nabíjet mobilní telefony a radiostanice.

3. Karibu Solar Power v Tanzánii navrhl a vyrábí solární “podnik v krabici“. Zákazníci si koupí sadu pro solární energii a pak prodávají dobíjecí energii svým vlastním zákazníkům – je to podstatně levnější a bezpečnější než benzín, který se často v zemi k výrobě elektřiny používal.

4. Kopo Kopo je keňská platební společnost. Má více než 10 000 obchodníků, kteří používají její systém k přijímání plateb a ke sledování elektronických plateb. V Keni je 70 % lidí a 30 % HDP závislé na digitálním systému M-Pesa, který pro obchodníky není snadný způsob přijímání plateb. Kopo Kopo poskytuje obchodníkům snadnější přístup a má v úmyslu růst a rozšířit se v Keni a v sousedních zemích.

5. iROKOtv se nazývá “největším distributorem afrických filmů na světě“. iROKOtv kupuje licence k Nollywoodským filmům (nigerijský hollywood) a generuje své tržby prostřednictvím reklamy a předplatného. Poskytuje Afričanům žijícím v zahraničí nebo doma možnost sledovat “Nollywoodské“ a “Bollywoodské“ (indický Hollywood) filmy, korejské seriály a mexické telenovely. Má předplatitele ve 172 zemích, z nichž pouze 11 % žije v Africe.

Napsat komentář