logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Żywiecké moře pár desítek kilometrů za hranicemi

Datum: 21.08.2018

Zywiec-4 Zywiec-8 Zywiec-7

Desítky lodí a lodiček se zářivě bílými plachtami stejně jako nespočet šlapadel a dalších rekreačních plavidel přivítají letní návštěvníky u Żywiecké přehrady u stejnojmenného města na jihu Polska. Jde o významnou rekreační lokalitu především pro obyvatele okresů Żywiec a Bialsko-Biala.

V okolí vodní plochy narazíte na řadu kempů, restaurací, volnočasových a ubytovacích areálů nebo hotelů. Mnoho výletníků dává přednost v zásadě nijak neregulovanému kempování a nocování ve stanech nebo pod širým nebem poblíž vodní plochy. Platí to také pro rybáře.
Vodní dílo na řece Sole je z obou stran lemováno působivými masivy Slezských a Żywieckých Beskyd. Přehrada je osm kilometrů dlouhá a až dva kilometry široká. Dokáže zadržet až sto milionů kubíků vody. Vybudována byla v polovině šedesátých let minulého století.

Voda v přehradě je na začátku léta čistá a koupání v ní s výhledem na okolní hory a bílé plachty křižujících plavidel je nejen fyzickým, ale také estetickým zážitkem. Na řadě míst – například u hráze, nebo pod ní nad níže ležící Miedzybrodskou nádrží – jsou půjčovny šlapadel.
Výhodou pro návštěvníky z Česka je to, že z hranic u Českého Těšína je možné až do Żywiece dojet po rychlostní komunikaci za tři čtvrtě hodiny. Během letní dovolené u vody by byla chyba vynechat návštěvu třicetitisícového Żywiece. Ten letos slaví 750 let své existence. Město je známé především svým pivem, ale je v něm také řada památek spojených s rody Komorovských, Wielopolských a Habsburků. Za návštěvu stojí místní trhy, kde nakoupíte řadu regionálních horalských produktů, stejně jako se můžete seznámit s místním folklorem a tradicemi.
Kdo se rozhodne v oblasti strávit více dnů, určitě by neměl vynechat výlet do blízkých hor s úžasným výhledem nejen na okolní masivy, ale také na rozlehlou vodní plochu. Na hoře Žar nad Miedzybrodskou nádrží se nachází přečerpávací nádrž s vodní elektrárnou s konce sedmdesátých let minulého století.

Foto: Marek Síbrt

Napsat komentář