logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Zřícenina hradu Vranov – Pantheon

Datum: 17.09.2018

pantheon01
Pískovcové vrstvy korycanského souvrství jsou při lužickém zlomu přetočeny o cca 100° oproti původní poloze. Vrstevní plochy, jsou přibližně svislé. Na pískovcích můžeme sledovat železité inkrustace či například na vyhlídce Zahrádka plochy tektonických zrcadel vzniklých při posunech skalních bloků. Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov.

V době svého vzniku hrad vyhovoval všem obranným požadavkům, neboť při jeho stavbě bylo použito skupiny pískovcových skalisek spadajících na všech stranách skoro svisle do údolí Jizery. Podle zářezů a drážek ve skalních stěnách lze soudit, že obytné budovy na Vranově byly hlavně dřevěné, a proto se zachovala pouze sklepení vytesaných ve skále. Do hradu se vstupovalo postupně dvěma opevněnými branami. Na nejvyšším skalisku, stávala dřevěná hradní věž, která dominovala celému objektu.

Vranov poté prošel obdobími rozkvětu i úpadku, až v roce 1802 koupil maloskalské panství, k němuž Vranov patřil, podnikatel František Zachariáš Römisch. Ten dal upravit přístup k hradu a vysoko nad Jizerou vybudoval vyhlídku. V prostorách hradu a jeho blízkém okolí dal Römisch umístit množství náhrobků, pomníků, nápisů, kamenných uren a letopočtů připomínajících bájné i historické osobnosti a události, spisovatele, umělce, básníky. V jedné síni byla připomenuta jména a události z bojů proti Napoleonovi, jinde se návštěvník setkal s bájnými jmény českých dějin. Své místo tu nalezli i Shakespeare, Goethe, Cervantes a řada dalších. Takto nově upravenému areálu hradu Vranova se začalo říkat Pantheon. Römischovi nástupci však nevěnovali Vranovu tolik pozornosti, a tak mnoho z toho, co tvořilo někdejší Pantheon, podlehlo zkáze. Zůstal však úchvatný pohled na Malou Skálu a protékající Jizeru.

Poloha: nad obcí Malá Skála, 8 km od Turnova, 4 km západně od Železného Brodu

Přístup: pěšky se na Vranov dostaneme z Malé Skály červenou turistickou značkou (1,5km). Auto je nutné zanechat v obci Malá Skála a vydat se na hrad pěšky, na kole je místo poměrně špatně přístupné. Hrad bývá otevřen od května do září.

Rozhledové místo: z Pantheonu se nabízí pohled směrem k Drábovně, na Sokol a Suché skály.

Po propadu části parkánu v r. 2010 je tento po rekonstrukci a vznikl zde nový krásný prostor, který určitě stojí za návštěvu. Je zde i příjemné posezení u kiosku.

Otevírací doba

DubenSo – Ne9:00 – 18:00
Květen – Zářívšechny dny v týdnu9:00 – 18:00
ŘíjenSo – Ne9:00 – 18:00

V období od 01.04. – 15.05. a 15.09. – 31.10 otevřeno pouze soboty a neděle. V případě příznivého počasí i v týdnu, ale je nutno se podívat na web: www.vranov-pantheon.cz. V tomto období si lze také domluvit prohlídky individuálně při minimálním počtu 15 osob. Prohlídka hradu je individuální, každý účastník dostane přesný popis jednotlivých zastávek trasy.

Vstupné

 
Plné vstupné:50,00 CZK
Rodinné vstupné:100,00 CZK Max. 2 dospělí a 2 děti
Děti:30,00 CZK děti do 15 let
Studenti:30,00 CZK
Senioři:30,00 CZK
Poznámka:Děti do 6 let a držitelé průkazu ZTP mají vstup zdarma.

Napsat komentář