logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Ze skalnatého kaňonu Jihlavy za česko-německo-židovskou historií

Datum: 25.03.2019

Třebíč-new-5a-805x350-2

Zajímavá panoramata vytváří řeka Jihlava při své cestě Třebíčí na jihu Vysočiny. Nad bývalou židovskou čtvrtí se zvedá prudká lesostepní skalnatá stráň a vytváří působivý říční kaňon. Ještě do 50. let minulého století byla lokalita využivána také jako pastvina a byla téměř bez dřevin. Až postupně došlo vysazení nepůvodního akátu k proměně lokality, i tak se ale zachovaly fragmenty suchých trávníků a společenstev skalní stepi.

Na okraji parku Hrádek, jehož název je odvozený od nedaleké zříceniny středověké bašty byla v roce 1930 vybudována na skalním ochozu Masarykova vyhlídka nabízející úchvatný výhled na centrum města s židovskou čtvrtí, tokem Jihlavy i bazilikou Svatého Prokopa. K vyhlídce je možné vystoupat od řeky při přechodu mostu v Soukenické ulice, z parku Hrádek, nebo z druhé strany skalního masivu ze Zdislaviny ulice.

Když sejdeme z vyhlídky k řece, můžeme pokračovat proti jejímu proudu po okraji židovské čtvrti po Havlíčkově nábřeží. Přímo na začátku čtvrti budeme mít po pravé ruce koželužskou dílnu rodiny Subaků, která byla nejvýznamnější továrnou na výrobu kůží ve městě v 19. století. Část areálu je stále v nedobré kondici, ale významná část je nově zrekonstruována. Na protější straně řeky uvidíme řadu bývalých obytných domů, ale i hospodářsky užívaných objektů – některé nejsou v právě lichotivém stavu.
Když přejdeme na konci židovské čtvrti Podklášterský most, můžeme se vydat dále po Svojsíkově nábřeží – svou základnu zde mají místní skauti s deskou v podobě věnování od Jaroslava Foglara nad vstupem do objektu, který je v 80. let minulého století v Třebíči navštívil.

Především brzy ráno a v noci je ze Svojsíkova nábřeží úžasný výhled na monumentální baziliku Svatého Prokopa spolu s areálem třebíčského zámku nad protějším břehem řeky. Lokalita je v noci nasvícená a památka se krásně odráží v toku Jihlavy.

Po necelém kilometru chůze po nábřeží přejdeme po lávce na druhou stranu na okraj zámeckého parku. Tam narazíme v části Polanka na historické říční lázně a areál modernějšího koupaliště s tobogánem a dalším příslušenstvím, jako jsou sportovní hřiště, občerstvení nebo vodní plochy pro děti. Areál historických lázní prochází v současnosti evidentně modernizací. Říční lázně byly vybudovány v letech 1933-1934, autorem projektu byl Bohuslav Fuchs a jejich kapacita činila až 1200 osob.

Foto: Marek Síbrt

Napsat komentář