Zajímavé pořady a pozorování v hvězdárně a planetáriu v Hradci Králové
Pozorování na hvězdárně, přednášky a zajímavé výstavy
Programy pro veřejnost se v únoru na hradecké hvězdárně a v planetáriu konají každou středu, pátek a sobotu, a to vždy od 20:30 hodin (středy a pátky) a od 21 hodin (soboty). A co je momentálně na obloze k vidění? V sobotu 15. 2. uvidíte Měsíc v poslední čtvrti, ve středu 19. 2. bude Měsíc v konjunkci s Jupiterem a 26. 2. bude možno pozorovat Měsíc v odzemí (406 300 km).
Každou sobotu se také konají zajímavé přednášky. Už 15. února se dozvíte, co musí zvládnout kosmonaut. V 17:00 vám Ing. Julius Cacka, který měl štěstí, že patřil k těm několika, kteří měli možnost na přelomu 60. a 70. let vystudovat obor, který není až tak obvyklý – konstrukce raket a řízených střel. Díky tomu měl a má možnost setkávat se s kosmonauty a astronauty, navštívil řadu kosmických zařízení v Rusku a Německu, takže vše, co uslyšíte a uvidíte, jsou jeho vlastní zážitky a jeho fotografie.
Jaké je Slunce? To zjistíte 22. února na přednášce doc. Mgr. Michala Šandy, Ph. D., který vám objasní jak vypadá Slunce uvnitř, jak se mění v čase a co je příčinou těchto změn. Dne 29. února bude mít slovo Mgr. Pavel Gabzdyl, který se bude zabývat otázkou vzniku Měsíce. Je Měsíc bratrem, synem, manželem nebo jen náhodným známým naší planety? Uslyšíte sami.
Na hvězdárně si můžete prohlédnout expozici ve vstupní hale, výstavu o dění na obloze, výstavu k
50. výročí přistání člověka na Měsíci nebo papírové modely kosmické techniky. Prohlédnete si také dalekohledy v kopuli a expozici o světelném znečištění.
Co vše digitální nabízí planetárium
Objekt nového planetária v Hradci Králové je propojen s budovou starší hvězdárny. Srdcem hradeckého planetária o celkové ploše přes 800 metrů čtverečních je kruhový sál s nakloněným hledištěm a až stovkou sedadel.
V digitálním planetáriu se můžete těšit na ukázku projekce hvězdné oblohy – projekční systém Zeiss Velvet vytváří obrazy hvězd na dokonale temné obloze, čímž je královéhradecké planetárium v ČR naprosto unikátní. Během cca 25 minutového představení možností digitálního planetária uvidíte i ukázky celooblohových dokumentů a filmů, jejichž obraz vás zcela obklopí a pohltí. V interaktivních expozicích Mikrosvět – makrosvět a Energie – formy a přeměny budou připraveni lektoři poradit s ovládáním jednotlivých exponátů a zodpovědět dotazy. Délka prohlídky digitálního planetária je maximálně 60 minut, poté bude umožněn vstup dalším návštěvníkům.
Ve dvou podlažích kolem kruhového sálu si pak milovníci vesmíru mohou prohlédnout interaktivní expozice “Mikrosvět – makrosvět” a “Energie – její formy a přeměny“, které umožní návštěvníkům, aby se stali aktivní součástí výstavy. Jednotlivé části expozic budou předvádět nejdůležitější fyzikální jevy a jejich projevy v přírodních procesech a umožní pochopit pojem energie a poznání jejích přeměn.
Prostory planetária jsou také přizpůsobeny vozíčkářům a do jeho nabídky budou zařazeny i zvláštní programy pro nevidomé a neslyšící s využitím speciálních pomůcek.